Starter (8.x-2.0-beta1) - en to fr translation catalogue (94 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: On
fr: Activé

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Name
fr: Nom

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Picture
fr: Image

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de page

en: Off
fr: Désactivé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Role
fr: Rôle

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Member for
fr: Membre depuis

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Permission
fr: Droit

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Narrow
fr: Étroit

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant
