Starter (8.x-2.0-beta1) - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: On
it: Acceso

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Name
it: Nome

en: Filename
it: Nome file

en: Updated
it: Aggiornato

en: Picture
it: Ritratto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Desc
it: Disc

en: Role
it: Ruolo

en: User login
it: Accesso utente

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Member for
it: Iscritto da

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Used in
it: Usato in

en: Permission
it: Permesso

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: 1 place | @count places
it[0]: 1 luogo
it[1]: @count luoghi

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto

en: Files overview
it: Panoramica file

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente
