Access Policy (1.0.0-alpha8) - en to it translation catalogue (85 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Private
it: Privato

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Access
it: Accesso

en: Configure
it: Configura

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Items
it: Elementi

en: Now
it: Adesso

en: Other
it: Altro

en: Allow
it: Permetti

en: Ignore
it: Ignora

en: Deny
it: Blocca

en: Operator
it: Operatore

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Manual
it: Manuale

en: Automatic
it: Automatico

en: Permission
it: Permesso

en: Plugin settings
it: Impostazioni plugin

en: Rearrange
it: Riordina

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Starts with
it: Inizia con

en: Is one of
it: È uno di

en: Current user
it: Utente corrente

en: Ends with
it: Termina con

en: Start time
it: Punto di inizio

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Appears in: @bundles
it: Appare in: @bundles

en: End time
it: Punto di fine

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Manage permissions
it: Gestisci i permessi

en: The raw numeric user ID.
it: Il valore numerico grezzo dell'ID utente.

en: The email address used for initial account creation.
it: Indirizzo e-mail utilizzato per la creazione del profilo.

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Plugin ID
it: ID del plugin
