Access Policy (1.0.0-alpha8) - en to tr translation catalogue (87 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Private
tr: Özel

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Access
tr: Erişim

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Items
tr: Öğeler

en: Now
tr: Şimdi

en: Other
tr: Diğer

en: Allow
tr: İzin ver

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Deny
tr: Yasakla

en: Operator
tr: İşletmen

en: Add rule
tr: Kural ekle

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Query
tr: Sorgu

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Permission
tr: İzinler

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Ends with
tr: İle biten

en: Start time
tr: Başlangıç zamanı

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Remove rule
tr: Kuralı sil

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Manage permissions
tr: İzinleri yönet

en: The raw numeric user ID.
tr: İşlenmemiş sayısal kullanıcı kimliği.

en: The email address used for initial account creation.
tr: Başlangıçta hesap oluşturmak için kullanılan e-posta adresi.

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Content entity type ID
tr: İçerik varlığı tipi kimliği

en: Content entity ID
tr: İçerik varlığı kimliği
