Access Policy (1.0.0-beta5) - en to fa translation catalogue (79 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Private
fa: خصوصی

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Public
fa: عمومی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Message
fa: پیغام

en: Weight
fa: وزن

en: Required
fa: اجباری

en: Depth
fa: عمق

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Access
fa: دسترسی

en: View
fa: مشاهده

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Now
fa: اکنون

en: Other
fa: ساير

en: Role
fa: نقش

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: Deny
fa: رد کردن

en: Operator
fa: عملگر

en: Manual
fa: دستی

en: Query
fa: پرس و جو

en: Plugin
fa: افزونه

en: Permission
fa: مجوز

en: About
fa: درباره

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Use default
fa: استفاده از پیش‌فرض

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Is one of
fa: یکی از

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Are you sure you want to delete @name?
fa: آیا از حذف @name اطمینان دارید؟

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: Limited
fa: محدود

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: Appears in: @bundles
fa: در @bundles ظاهر می‌شود.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
