Access Policy (1.0.0-beta5) - en to id translation catalogue (80 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Private
id: Privat

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Depth
id: Kedalaman

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Items
id: Item

en: Now
id: Sekarang

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: Allow
id: Perbolehkan

en: Ignore
id: Abaikan

en: Deny
id: Tolak

en: Manual
id: Petunjuk

en: Query
id: Kueri

en: Permission
id: Kewenangan

en: Plugin settings
id: Pengaturan plugin

en: About
id: Tentang

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Use default
id: Gunakan bawaan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Uses
id: Penggunaan

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Is none of
id: Bukan dari

en: Unrestricted
id: Tidak dibatasi

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Limited
id: Terbatas

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
id: Peringatan: Berikan hanya untuk pemeran terpercaya; kewenangan ini mempengaruhi keamanan.

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Query settings
id: Pengaturan kueri

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
