Access Policy (1.0.0-beta6) - en to ro translation catalogue (82 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Private
ro: Privat

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Message
ro: Mesaj

en: Weight
ro: Greutate

en: Required
ro: Necesar

en: Depth
ro: Adâncime

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Access
ro: Acces

en: View
ro: Afişează

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Configure
ro: Configurează

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Items
ro: Articole

en: Now
ro: Acum

en: All day
ro: Toată ziua

en: Other
ro: Altele

en: Role
ro: Rol

en: Allow
ro: Permite

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Deny
ro: Interzice

en: Query
ro: Interogare

en: Permission
ro: Permisiune

en: Plugin settings
ro: Setările plugin-ului

en: About
ro: Despre

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Use default
ro: Folosire implicită

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Broken/missing handler
ro: Handler deteriorat/lipsă

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: Unrestricted
ro: Nerestricţionat

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: Limited
ro: Limitat

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ro: Avertisment: A se acorda numai rolurilor care prezintă încredere; această permisiune are implicații de securitate.

en: Edit permissions
ro: Editează permisiuni

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Query settings
ro: Setări ale interogării

en: The raw numeric user ID.
ro: ID-ul numeric brut al utilizatorului.

en: The email address used for initial account creation.
ro: Adresa de email utilizată pentru crearea inițială a contului.

en: Target entity type
ro: Tipul de entitate vizat

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: There are no @label yet.
ro: Nu există @label încă.
