Access Policy (1.0.0-beta7) - en to hu translation catalogue (103 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Private
hu: Rejtett

en: Group
hu: Csoport

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Required
hu: Szükséges

en: Depth
hu: Mélység

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Access
hu: Hozzáférés

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Configure
hu: Beállít

en: Access denied
hu: A hozzáférés megtagadva

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does not contain
hu: Nem tartalmazza

en: Is less than
hu: Kevesebb, mint

en: Is less than or equal to
hu: Kevesebb, vagy egyenlő

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is greater than or equal to
hu: Nagyobb, vagy egyenlő

en: Is greater than
hu: Nagyobb, mint

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: Items
hu: Tételek

en: Now
hu: Most

en: All day
hu: Egész nap

en: Other
hu: Egyéb

en: Role
hu: Szerepkör

en: Allow
hu: Engedélyezett

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Deny
hu: Tiltott

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Operation
hu: Művelet

en: Manual
hu: Kézi

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Dynamic
hu: Dinamikus

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Plugin settings
hu: Bővítmények beállításai

en: About
hu: Leírás

en: Save permissions
hu: Jogosultságok mentése

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Use default
hu: Alapértelmezés használata

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Is one of
hu: Egy ezek közül

en: Uses
hu: Használat

en: Current user
hu: Jelenlegi felhasználó

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Start time
hu: Kezdés ideje

en: Are you sure you want to delete @name?
hu: @name biztosan törölhető?

en: Broken/missing handler
hu: Sérült / hiányzó kezelő

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
hu: Egy dátum bármilyen gép által olvasható formátumban. A CCYY-MM-DD HH:MM:SS az ajánlott.

en: Is none of
hu: A felsoroltak egyike sem

en: Unrestricted
hu: Korlátlan

en: Access rules
hu: Elérési szabályok

en: Administrative title
hu: Adminisztratív cím

en: Selection rules
hu: Kiválasztási szabályok

en: Limited
hu: Korlátozott

en: Does not start with
hu: Nem ezzel kezdődik

en: Does not end with
hu: Nem végződhet ezzel

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
hu: Figyelmeztetés: Ezt csak a megbízható szerepköröknek szabad megadni, mert biztonsági következményekkel jár.

en: Appears in: @bundles
hu: Használatban: @bundles

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
hu: Egy eltolás a jelenlegi időtől, mint például „+1 nap” vagy „-2 óra -30 perc”.

en: Edit permissions
hu: Jogosultságok szerkesztése

en: End time
hu: Befejezés ideje

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Entity field
hu: Entitás mező

en: Query settings
hu: Lekérdezés beállításai

en: Add and configure
hu: Hozzáadás és beállítás

en: Is empty
hu: Üres

en: The raw numeric user ID.
hu: A nyers, számszerű felhasználói azonosító.

en: Access Rules
hu: Hozzáférési szabályok

en: Add handler
hu: Új kezelő

en: View all revisions
hu: Összes korábbi változat megtekintése

en: The email address used for initial account creation.
hu: A legelső felhasználó létrehozásakor használt e-mail cím.

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: Plugin ID
hu: A bővítmény azonosítója

en: Selection mode
hu: Kiválasztás módja

en: Field widget display
hu: Mező felületi elem megjelenítés

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.
