Access Policy (1.0.0-beta8) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Configure
fr: Configurer

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Items
fr: Éléments

en: Now
fr: Maintenant

en: All day
fr: Journée Entière

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: Allow
fr: Autoriser

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Deny
fr: Refuser

en: Operator
fr: Opérateur

en: Operation
fr: Opération

en: Manual
fr: Manuel

en: Query
fr: Requête

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: Permission
fr: Droit

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: About
fr: À propos

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Starts with
fr: Commence par

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Uses
fr: Utilisations

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Ends with
fr: Finit par

en: Start time
fr: Date de début

en: Are you sure you want to delete @name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @name?

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Access rules
fr: Règles d'accès

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Limited
fr: Limité

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: Appears in: @bundles
fr: Apparaît dans : @bundles

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
fr: Décalage à partir de l'heure courante, par exemple "+1 day" ou "-2 hours -30 minutes"

en: First available
fr: Premier disponible

en: Edit permissions
fr: Modifier les droits

en: End time
fr: Date de fin

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: Is empty
fr: Est vide

en: Is not empty
fr: N'est pas vide

en: The raw numeric user ID.
fr: L'identifiant (ID) numérique brut de l'utilisateur.

en: Access Rules
fr: Règles d'accès

en: Add handler
fr: Ajouter un gestionnaire

en: View all revisions
fr: Voir toutes les versions

en: The email address used for initial account creation.
fr: L'adresse email utilisée pour la création initiale du compte.

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Show widget
fr: Montrer le widget

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
