Acquia Commerce Manager (8.x-1.00) - en to id translation catalogue (116 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Edit
id: Sunting

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Good
id: Baik

en: Details
id: Rincian

en: Price
id: Harga

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Stock
id: Stok

en: Payment
id: Pembayaran

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Argument
id: Argumen

en: Profile
id: Profil

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Commerce
id: Perdagangan

en: The specified passwords do not match.
id: Kata sandi yang dimasukkan tidak sama.

en: Promotions
id: Promosi

en: Promotion
id: Promosi

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Cart
id: Keranjang

en: Discount
id: Diskon

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Changed
id: Berubah

en: Products
id: Produk

en: Orders
id: Pesanan

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Review
id: Periksa

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: Complete
id: Selesai

en: Password strength:
id: Kekuatan kata sandi:

en: Passwords match:
id: Kecocokan kata sandi:

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation language
id: Bahasa terjemahan

en: Select
id: Pilih

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Telephone
id: Telepon

en: Order #
id: # Order

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Remember me
id: Ingat saya

en: Account
id: Keanggotaan

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Synchronize
id: Singkronkan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Tax
id: Pajak

en: Password field is required.
id: Sandi harus diisi.

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Set password
id: Set kata sandi

en: Miss
id: Nona

en: Use AJAX
id: Gunakan AJAX

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Strong
id: Terang

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Coupon code
id: Kode kupon

en: Add lowercase letters
id: Tambah huruf-huruf kecil

en: Add uppercase letters
id: Tambah huruf-huruf besar

en: Add numbers
id: Tambah angka-angka

en: Add punctuation
id: Tambah tanda-baca

en: Make it different from your username
id: Buat ini berbeda dengan nama pengguna Anda

en: Weak
id: Lemah

en: Fair
id: Sedang

en: Asc
id: Urutan turun

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Empty cart
id: Kosongkan keranjang

en: The referenced entity
id: Entitas yang dirujuk

en: Text value
id: Isi teks

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

en: Make it at least 12 characters
id: Buat minimal 12 karakter

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
id: Instruksi reset password akan dikirim ke alamat email Anda yang terdaftar.

en: Pay and complete purchase
id: Bayar dan selesaikan pembayaran

en: Continue to review
id: Lanjutkan periksa

en: Recommendations to make your password stronger:
id: Rekomendasi untuk membuat kata sandi Anda lebih kuat:

en: Checkout progress
id: Kemajuan checkout
