Acquia Commerce Manager (8.x-1.01) - en to nl translation catalogue (154 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: yes
nl: ja

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Edit
nl: Bewerken

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: no
nl: nee

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Page
nl: Pagina

en: Good
nl: Goed

en: Card Number
nl: Kaartnummer

en: Price
nl: Prijs

en: Customers
nl: Klanten

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Stock
nl: Voorraad

en: Payment
nl: Betaling

en: Configuration
nl: Instellingen

en: SKU
nl: Artikelnummer

en: Attributes
nl: Attributen

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Credit Card
nl: Creditcard

en: Profile
nl: Profiel

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full
nl: Volledig

en: Confirmation
nl: Bevestiging

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: The specified passwords do not match.
nl: De opgegeven wachtwoorden komen niet overeen.

en: Promotions
nl: Aanbiedingen

en: Promotion
nl: Aanbieding

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Discount
nl: Korting

en: Shipping
nl: Verzending

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Products
nl: Producten

en: Orders
nl: Bestellingen

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Basic information
nl: Basisinformatie

en: Review
nl: Overzicht

en: Reset password
nl: Wachtwoord opnieuw instellen

en: Complete
nl: Voltooid

en: Password strength:
nl: Wachtwoordsterkte:

en: Passwords match:
nl: Overeenkomende wachtwoorden:

en: Apply
nl: Toepassen

en: Translation language
nl: Vertalingstaal

en: Select
nl: Selecteren

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Credit Card Number
nl: Credit Card-nummer

en: Language code
nl: Taalcode

en: Currency Code
nl: Valuta Code

en: Addresses
nl: Adressen

en: Add address
nl: Voeg adres toe

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Order #
nl: Bestelling #

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Remember me
nl: Onthoud mij

en: Advanced configuration
nl: Geavanceerde instellingen

en: Free
nl: Gratis

en: Bank transfer
nl: Overboeking

en: Billing information
nl: Factuurinformatie

en: About
nl: Over

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Customer ID
nl: Klant-ID

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Done.
nl: Voltooid.

en: Tax
nl: BTW

en: CVV
nl: CVC

en: Expiration Month
nl: Vervaldatum Maand

en: Expiration Year
nl: Vervaldatum Jaar

en: Cash on delivery
nl: Contant bij levering

en: Password field is required.
nl: Wachtwoord is verplicht.

en: Confirm password
nl: Wachtwoord bevestigen

en: Cart block
nl: Winkelwagenblok

en: Your cart has been updated.
nl: Uw winkelwagen is aangepast.

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Set password
nl: Wachtwoord instellen

en: SKUs
nl: Artikelnummers

en: Discounts
nl: Kortingen

en: Use AJAX
nl: AJAX gebruiken

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Strong
nl: Sterk

en: Reorder
nl: Opnieuw ordenen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Coupon code
nl: Kortingscode

en: Add lowercase letters
nl: Kleine letters toevoegen

en: Add uppercase letters
nl: Hoofdletters toevoegen

en: Add numbers
nl: Getallen toevoegen

en: Add punctuation
nl: Leestekens toevoegen

en: Make it different from your username
nl: Zorg dat deze verschilt van de gebruikersnaam

en: Weak
nl: Zwak

en: Fair
nl: Redelijk

en: Birthdate
nl: Geboortedatum

en: Default shipping address
nl: Standaardafleveradres

en: API version
nl: API-versie

en: Unit Price
nl: Eenheidsprijs

en: Access checkout
nl: Toegang tot het afrekenen

en: Asc
nl: Oplopend

en: Shipping information
nl: Verzendinformatie

en: Empty cart
nl: Winkelwagen leegmaken

en: Default billing address
nl: Standaardfactuuradres

en: Always On
nl: Altijd aan

en: Store Settings
nl: Winkelinstellingen

en: Payment Methods
nl: Betaalmethodes

en: The referenced entity
nl: De gerefereerde entiteit

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Further instructions have been sent to your email address.
nl: Nadere instructies zijn naar uw e-mailadres gestuurd.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Textfield size: @size
nl: Tekstveldgrootte: @size

en: Make it at least 12 characters
nl: Ten minste 12 tekens

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
nl: Instructies voor het resetten van het wachtwoord worden naar uw e-mailadres verstuurd.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
nl: %name wordt niet herkend als gebruikersnaam of e-mailadres.

en: Allow guest checkout
nl: Afrekenen zonder account toestaan

en: Pay and complete purchase
nl: Betalen en aankoop afronden

en: Continue to review
nl: Doorgaan naar controle

en: The specified emails do not match.
nl: De opgegeven e-mail adressen zijn niet gelijk.

en: Recommendations to make your password stronger:
nl: Aanbevelingen om uw wachtwoord sterker te maken:

en: Checkout progress
nl: Betalingsvoortgang
