Acquia Commerce Manager (8.x-1.01) - en to pt translation catalogue (147 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Ativado

en: Currency
pt: Moeda

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Teaser
pt: Resumo

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Good
pt: Bom

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Payment
pt: Pagamento

en: Configuration
pt: Configuração

en: Attributes
pt: Atributos

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Redirect
pt: Redirecionamento

en: Argument
pt: Argumento

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Profile
pt: Perfil

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: The specified passwords do not match.
pt: As senhas indicadas não coincidem.

en: Promotions
pt: Promoções

en: Promotion
pt: Promoção

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Cart
pt: Carrinho

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Products
pt: Produtos

en: Orders
pt: Encomendas

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Review
pt: Rever

en: Reset password
pt: Reiniciar senha

en: Complete
pt: Concluída

en: Password strength:
pt: Força da senha:

en: Passwords match:
pt: As senhas correspondem:

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation language
pt: Idioma de tradução

en: Select
pt: Selecionar

en: Simple
pt: Simples

en: Credit Card Number
pt: Número do Cartão de Crédito

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: Addresses
pt: Endereços

en: Add address
pt: Adicionar morada

en: Telephone
pt: Telefone

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Title*
pt: Título*

en: Account
pt: Conta

en: Advanced configuration
pt: Configuração avançada

en: Attribute Name
pt: Nome do Atributo

en: Free
pt: Grátis

en: Bank transfer
pt: Transferência bancária

en: Billing information
pt: Morada de faturação

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Customer ID
pt: ID de Cliente

en: Create @name
pt: Criar @name

en: USD
pt: USD (Dólar americano)

en: Tax
pt: Imposto

en: Expiration Month
pt: Mês de expiração

en: Expiration Year
pt: Ano de expiração

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Cart block
pt: Bloco do carrinho de compras

en: Set password
pt: Definir senha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Billing
pt: Faturamento

en: Strong
pt: Forte

en: Reorder
pt: Reordenar

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Variant
pt: Variante

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Add lowercase letters
pt: Adicione letras minúsculas

en: Add uppercase letters
pt: Adicione letras maiúsculas

en: Add numbers
pt: Adicione números

en: Add punctuation
pt: Adicione pontuação

en: Make it different from your username
pt: Torne-a diferente do seu nome de utilizador

en: Weak
pt: Fraco

en: Fair
pt: Razoável

en: Default shipping address
pt: Endereço de entrega predefinido

en: Unit Price
pt: Preço Unitário

en: Access checkout
pt: Aceder ao checkout

en: Master
pt: Principal

en: Shipping information
pt: Morada Entrega

en: Empty cart
pt: Carrinho vazio

en: Default billing address
pt: Endereço de faturação predefinido

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Text value
pt: Valor de texto

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: Further instructions have been sent to your email address.
pt: Mais instruções foram enviadas para seu endereço de e-mail.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: Make it at least 12 characters
pt: Utilize pelo menos 12 caracteres

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
pt: As instruções para reiniciar a senha serão enviadas para o seu endereço de email registado.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
pt: %name não é reconhecido como um nome de utilizador ou endereço de e-mail.

en: Allow guest checkout
pt: Permite o checkout de convidado

en: Pay and complete purchase
pt: Pagar e completar a compra

en: Continue to review
pt: Continuar a revisão

en: The specified emails do not match.
pt: Os emails especificados não correspodem.

en: Product Id
pt: ID do produto

en: Recommendations to make your password stronger:
pt: Recomendações para fazer uma senha forte:

en: Checkout progress
pt: Progresso de checkout
