Acquia Commerce Manager (8.x-1.120) - en to tr translation catalogue (153 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Teaser
tr: Özet

en: Total
tr: Toplam

en: Email
tr: E-posta

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Good
tr: İyi

en: Off
tr: Kapalı

en: Media
tr: Medya

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Desc
tr: Azalan

en: Payment
tr: Ödeme

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Argument
tr: Değişken

en: Checkout
tr: Kasa

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Profile
tr: Profil

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Confirmation
tr: Teyit

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Commerce
tr: Ticaret

en: The specified passwords do not match.
tr: Belirtilen parolalar eşleşmiyor.

en: Session
tr: Oturum

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Address Line 1
tr: adres satırı 1

en: Address Line 2
tr: adres satırı 2

en: Cart
tr: Sepet

en: Discount
tr: İndirim

en: Shipping
tr: Kargo

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Changed
tr: Değişti

en: Products
tr: Ürünler

en: Orders
tr: Siparişler

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Percentage
tr: Yüzde

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Reset password
tr: Şifre sıfırla

en: Complete
tr: Tamam

en: Password strength:
tr: Parola güvenlik düzeyi

en: Passwords match:
tr: Şifre eşleşmesi:

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Select
tr: Seç

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Simple
tr: Basit

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Currency Code
tr: Para Birimi Kodu

en: Addresses
tr: Adresler

en: Telephone
tr: Telefon

en: Order #
tr: Sipariş no

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Bank transfer
tr: Havale / EFT

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Synchronize
tr: Eşitle

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Tax
tr: Vergi

en: Expiration Month
tr: Bitiş ayı

en: Expiration Year
tr: Bitiş yılı

en: Cash on delivery
tr: Teslimatta nakit ödeme

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: Confirm password
tr: Parolayı doğrula

en: Cart block
tr: Sepet Bloğu

en: Your cart has been updated.
tr: Sepetiniz güncellenmiştir.

en: Set password
tr: Parola ayarla

en: Discount Type
tr: İndirim Türü

en: Discounts
tr: İndirimler

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Strong
tr: Güçlü

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Add lowercase letters
tr: Küçük harfler ekle

en: Add uppercase letters
tr: Büyük harfler ekle

en: Add numbers
tr: Rakamlar ekle

en: Add punctuation
tr: Noktalama işareti ekle

en: Make it different from your username
tr: Kullanıcı adınızdan farklı olsun

en: Weak
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Uygun

en: Unit Price
tr: Birim Fiyatı

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Empty cart
tr: Sepeti Boşalt

en: Payment Methods
tr: Ödeme Yöntemleri

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: Text value
tr: Metin değeri

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: Make it at least 12 characters
tr: En az 12 karakter yapın

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
tr: Kayıtlı e-posta adresinize parola sıfırlama yönergeleri gönderilecek.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
tr: %name, kullanıcı adı ya da e-posta adresi olarak tanınmadı.

en: Recommendations to make your password stronger:
tr: Parolanızı daha güçlü hale getirmek için öneriler:
