Acquia Commerce Manager (8.x-1.2-beta1) - en to hi translation catalogue (75 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Good
hi: उत्तम

en: Media
hi: मीडिया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Desc
hi: अवरोही

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Attributes
hi: गुण

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Argument
hi: तर्क

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Commerce
hi: व्यापार

en: The specified passwords do not match.
hi: दिए गए पासवर्ड मेल नही खा रहै

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Changed
hi: बदल गया

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: Reset password
hi: कूटशब्द नव निर्माण करें

en: Password strength:
hi: पासवर्ड की मजबूती:

en: Passwords match:
hi: पासवर्ड का मिलान हो गया:

en: Apply
hi: लागू करें

en: Translation language
hi: अनुवाद भाषा

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Account
hi: खाता

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Confirm password
hi: पासवर्ड सुनिश्चित करें

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Strong
hi: तगडा

en: Add lowercase letters
hi: छोटे अक्षरों में जोड़ें

en: Add uppercase letters
hi: अपरकेस अक्षरों में जोड़ें

en: Add numbers
hi: संख्या जोड़ें

en: Weak
hi: कमज़ोर

en: The referenced entity
hi: संदर्भित इकाई

en: Text value
hi: पाठ मान
