Acquia Commerce Manager (8.x-1.90) - en to ro translation catalogue (134 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Email address
ro: Adresă email

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: Cancel
ro: Anulare

en: Language
ro: Limba

en: Enabled
ro: Activat

en: Currency
ro: Monedă

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Update
ro: Actualizare

en: View
ro: Afişează

en: Email
ro: email

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Good
ro: Bun

en: Card Number
ro: Numărul cardului

en: Details
ro: Detalii

en: Price
ro: Preţ

en: Customers
ro: Clienţi

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Desc
ro: Descendent

en: Stock
ro: Stoc

en: Payment
ro: Plată

en: Configuration
ro: Configurație

en: SKU
ro: Cod

en: Attributes
ro: Atribute

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Checkout
ro: Casă

en: Profile
ro: Profil

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Session
ro: Sesiune

en: Promotion
ro: Promoție

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Cart
ro: Coş

en: Discount
ro: Reducere

en: Shipping
ro: Transport

en: Product
ro: Produs

en: Changed
ro: Schimbat

en: Products
ro: Produse

en: Orders
ro: Comenzi

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Review
ro: Verificare

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: Complete
ro: Finalizat

en: Password strength:
ro: Tăria parolei:

en: Passwords match:
ro: Verificare parolă:

en: Apply
ro: Aplică

en: Translation language
ro: Limba de traducere

en: Select
ro: Alege

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Addresses
ro: Adrese

en: Add address
ro: Adaugă adresă

en: Telephone
ro: Telefon

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Account
ro: Cont

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: About
ro: Despre

en: - Select -
ro: -Selectaţi-

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Create @name
ro: Creează @name

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Tax
ro: Taxă

en: Cash on delivery
ro: Plata la livrare

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Cart block
ro: Bloc de tip coș de cumpărături

en: Your cart has been updated.
ro: Coşul dumneavoastră a fost actualizat.

en: Set password
ro: Setare parolă

en: Use AJAX
ro: Folosiți AJAX

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Strong
ro: Aldin

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Coupon code
ro: Cod cupon

en: Add lowercase letters
ro: Adãugați litere mici

en: Add uppercase letters
ro: Adăugați caractere majuscule

en: Add numbers
ro: Adăugați cifre

en: Add punctuation
ro: Adãugați semne de punctuație

en: Make it different from your username
ro: Să fie diferit de propriul nume de utilizator

en: Weak
ro: Slabă

en: Fair
ro: Rezonabilă

en: Access checkout
ro: Acces la casă

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Shipping information
ro: Informații transport

en: The referenced entity
ro: Entitatea de referință

en: Text value
ro: Valoare text

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Comment display format settings
ro: Setări format de afișare pentru comentariu

en: Further instructions have been sent to your email address.
ro: Instrucțiuni suplimentare au fost trimise la adresa dumneavoastră de email.

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

en: Make it at least 12 characters
ro: Introduceți cel puțin 12 caractere

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ro: Instrucțiunile de resetare a parolei vor fi trimise la adresa dumneavoastră de email înregistrată.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
ro: %name nu este recunoscut ca și un nume de utilizator sau o adresă de email.

en: Administer your commerce data and configuration.
ro: Administrați-vă datele și configurația de comerț.

en: Configure your store and Commerce module settings.
ro: Configurați-vă magazinul și setările modulului Commerce.

en: Allow guest checkout
ro: Permite verificarea clienților oaspeți

en: Pay and complete purchase
ro: Plătiți și achiziționați integral

en: Continue to review
ro: Continuați să examinați

en: The specified emails do not match.
ro: E-mail-urile specificate nu se potrivesc.

en: Recommendations to make your password stronger:
ro: Recomandări pentru a vă face parola mai sigură:

en: Checkout progress
ro: Progres verificare
