Acquia Commerce Manager (8.x-1.00) - en to hu translation catalogue (171 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Language
hu: Nyelv

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Currency
hu: Pénznem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Update
hu: Frissítés

en: View
hu: Megtekintés

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: Email
hu: E-mail

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: no
hu: nem

en: Created
hu: Létrehozva

en: Page
hu: Oldal

en: Good
hu: Jó

en: Media
hu: Média

en: Card Number
hu: Kártyaszám

en: Details
hu: Részletek

en: Price
hu: Ár

en: Customers
hu: Vevők

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Desc
hu: Csökk

en: Category Vocabulary
hu: Kategóriaszótár

en: Stock
hu: Készlet

en: Payment
hu: Fizetés

en: Configuration
hu: Beállítás

en: SKU
hu: Cikkszám

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Argument
hu: Argumentum

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Credit Card
hu: Hitelkártya

en: Profile
hu: Profil

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Commerce
hu: Bolt

en: The specified passwords do not match.
hu: A megadott jelszavak nem egyeznek meg.

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Address Line 1
hu: Cím sor 1

en: Address Line 2
hu: Cím sor 2

en: Cart
hu: Kosár

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Changed
hu: Módosítva

en: Products
hu: Termékek

en: Orders
hu: Rendelések

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Basic information
hu: Alapinformációk

en: Review
hu: Áttekintés

en: Reset password
hu: Jelszó visszaállítása

en: Complete
hu: Kész

en: Password strength:
hu: Jelszó erőssége:

en: Passwords match:
hu: A jelszavak megegyeznek:

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Translation language
hu: Fordítás nyelve

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Credit Card Number
hu: Hitelkártya szám

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Addresses
hu: Címek

en: Add address
hu: Cím megadása

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Order #
hu: Rendelés #

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Remember me
hu: Bejelentkezve maradok

en: Account
hu: Saját adatok

en: Advanced configuration
hu: Haladó beállítások

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: About
hu: Leírás

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Synchronize
hu: Összehangolás

en: Customer ID
hu: Ügyfélazonosító

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Done.
hu: Kész.

en: Push
hu: Eltolás

en: Tax
hu: Adó

en: Expiration Month
hu: Lejárati hónap

en: Expiration Year
hu: Lejárati év

en: Cash on delivery
hu: Utánvét

en: Password field is required.
hu: A jelszó mező nincs kitöltve.

en: Confirm password
hu: Jelszó megerősítése

en: Cart block
hu: Kosár blokk

en: Your cart has been updated.
hu: A kosár frissítve lett.

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Set password
hu: Jelszó beállítása

en: SKUs
hu: Raktári számok

en: Discounts
hu: Kedvezmények

en: Use AJAX
hu: Ajax használata

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: New address
hu: Új cím

en: Billing
hu: Számlázás

en: Strong
hu: Erős

en: Reorder
hu: Újrarendezés

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Variant
hu: Változat

en: Coupon code
hu: Kuponkód

en: Last Name*
hu: Vezetéknév*

en: First Name*
hu: Keresztnév*

en: Error: @error
hu: Hiba: @error

en: Add lowercase letters
hu: Kisbetűk hozzáadása

en: Add uppercase letters
hu: Nagybetűk hozzáadása

en: Add numbers
hu: Számok hozzáadása

en: Add punctuation
hu: Írásjelek hozzáadása

en: Make it different from your username
hu: Különbözzön a felhasználónévtől

en: Weak
hu: Gyenge

en: Fair
hu: Megfelelő

en: Default shipping address
hu: Alapértelmezett szállítási cím

en: Pull
hu: Behúzás

en: Unit Price
hu: Egységár

en: Access checkout
hu: Fizetés lehetősége

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Shipping information
hu: Szállítási információk

en: View Mode
hu: Nézetmód

en: Empty cart
hu: Kosár ürítése

en: Default billing address
hu: Alapértelmezett számlázási cím

en: The referenced entity
hu: A hivatkozott entitás

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Further instructions have been sent to your email address.
hu: A megadott e-mail címre a további útmutatás elküldve.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size

en: Make it at least 12 characters
hu: Hosszúság növelése legalább 12 karakterre

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
hu: Jelszó-visszaállítási utasítások küldése a regisztrált e-mail címre.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
hu: %name ismeretlen felhasználónév vagy e-mailcím.

en: Allow guest checkout
hu: Vendégként való fizetés engedélyezése

en: Pay and complete purchase
hu: Fizetés és vásárlás befejezése

en: Continue to review
hu: Folytatás az áttekintéshez

en: Recommendations to make your password stronger:
hu: Javaslatok a jelszó erősségének növelésére:

en: Checkout progress
hu: Fizetési folyamat előrehaladása

en: Remove coupon code
hu: Kuponkód eltávolítása

en: Update password
hu: Jelszó frissítése
