ActivityPub (1.0.0-alpha12) - en to tr translation catalogue (57 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Types
tr: Tipler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: To
tr: Kime

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: Send to
tr: Alıcı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Queued
tr: Sıraya alınan

en: Undo
tr: Geri al

en: Plugin
tr: Eklenti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Following
tr: İzleniyor

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Follow
tr: İzle

en: Unfollow
tr: İzleme

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Asc
tr: Artan

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: Büyük olasılıkla bir izin sorunu nedeniyle, %directory dizinini oluşturma otomatik girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, dizini oluşturun ve dizinin izinlerini manuel olarak değiştirin ya da kurulum programının bunu otomatik olarak oluşturma izni bulunduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz INSTALL.txt dosyasına ya da <a href=":handbook_url">çevrimiçi elkitabına</a> bakın.
