ActivityPub (1.0.0-alpha14) - en to fa translation catalogue (66 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Private
fa: خصوصی

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: شرح

en: Public
fa: عمومی

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Types
fa: انواع

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: ID
fa: شناسه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Block
fa: بلوک

en: Inbox
fa: پیغام‌های دریافتی

en: To
fa: به

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Media
fa: رسانه

en: Desc
fa: نزولی

en: Note
fa: یادداشت

en: Send to
fa: ارسال به

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Plugin
fa: افزونه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Apply
fa: تایید

en: Reply
fa: پاسخ

en: Context
fa: زمینه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Activities
fa: فعالیت‌ها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Bundle
fa: بسته

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: Following
fa: دنبال شده

en: Comment body
fa: بدنه دیدگاه

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Follow
fa: دنبال کن

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Comment type
fa: نوع دیدگاه

en: Asc
fa: صعودی

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fa: %type: @message در %function (خط %line از %file).
