ActivityPub (1.0.0-alpha18) - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Block
id: Blok

en: To
id: Untuk

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Queued
id: Antri

en: Undo
id: Batalkan

en: from
id: dari

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Mark read
id: Tandai terbaca

en: Reply
id: Balas

en: Context
id: Kontek

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Link title
id: Tautan judul

en: Comment body
id: Isi Komentar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Text format
id: Format teks

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Comment type
id: Tipe komentar

en: Asc
id: Urutan turun

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).
