Address (8.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Remove
sv: Ta bort

en: Priority
sv: Prioritet

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Area
sv: Område

en: Address
sv: Adress

en: Suburb
sv: Förort

en: State
sv: Läge

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Company
sv: Företag

en: Members
sv: Medlemmar

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Scope
sv: Omfattning

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Province
sv: Landskap

en: County
sv: Län

en: Locality
sv: Plats

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Language code
sv: Språkkod

en: Organization
sv: Organisation

en: Country code
sv: Landskod

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Zone
sv: Zon

en: District
sv: Distrikt

en: Address format
sv: Adressformat

en: Address formats
sv: Adressformat

en: - All -
sv: - Alla -

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Default country
sv: Förvalt land

en: The postal code.
sv: Postnumret.

en: Dependent locality
sv: Underordnad plats

en: Administrative area
sv: Administrativt område

en: Available countries
sv: Tillgängliga länder

en: If no countries are selected, all countries will be available.
sv: Om inga länder är valda kommer alla länder vara tillgängliga.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Address requires the commerceguys/addressing library.
sv: Modulen Adress kräver biblioteket commerceguys/addressing.

en: Provides functionality for handling postal addresses.
sv: Tillhandahåller funktionalitet för hantering av postadresser.

en: Included postal codes
sv: Inkluderade postnummer

en: Excluded postal codes
sv: Exkluderade postnummer

en: Sorting code
sv: Sorteringskod

en: First line of the address block
sv: Första raden i adressblocket

en: Second line of the address block
sv: Andra raden i adressblocket

en: Address field settings
sv: Inställningar för adressfält

en: Used fields
sv: Använda fält

en: Language override
sv: Åsidosätt språk

en: The language code.
sv: Språkkoden.

en: The two-letter country code.
sv: Landskoden med två bokstäver.

en: The top-level administrative subdivision of the country.
sv: Landets högsta administrativa underavdelning.

en: The locality (i.e. city).
sv: Platsen (det vill säga staden).

en: The dependent locality (i.e. neighbourhood).
sv: Den underordnade platsen (det vill säga ort).

en: The sorting code.
sv: Sorteringskoden.

en: The first line of the address block.
sv: Den första raden i adressblocket.

en: The second line of the address block.
sv: Den andra raden i adressblocket.

en: The organization
sv: Organisationen

en: Ensures entered addresses are always formatted in the same language.
sv: Ser till att de angivna adresserna alltid är formaterade på samma språk.

en: - No override -
sv: - Inget åsidosättande -

en: An entity field containing a postal address
sv: Ett objektsfält som innehåller en postadress

[ctx: Validation]
en: Address Format
sv: Adressformat

en: @name field must be blank.
sv: Fält @name är måste vara tomt.

en: @name field is not in the right format.
sv: Fält @name är inte i rätt format.

[ctx: Validation]
en: Country
sv: Land

en: The country %value is not valid.
sv: Landet %value är inte giltigt.

en: The country %value is not available.
sv: Landet %value är inte tillgängligt.

en: A regular expression ("/(35|38)[0-9]{3}/") or comma-separated list, including ranges ("98, 100:200")
sv: Ett reguljärt uttryck ("/(35|38)[0-9]{3}/") eller kommaseparerad lista, inklusive intervall ("98, 100:200")
