Address (8.x-1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Priority
ja: 優先度

en: None
ja: なし

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Address
ja: 住所

en: Recipient
ja: 受信者

en: Members
ja: メンバー

en: Plain
ja: プレーン

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Scope
ja: スコープ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Locality
ja: 地域

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Language code
ja: 言語コード

en: Organization
ja: 会社

en: Country code
ja: 国コード

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Zone
ja: ゾーン

en: Address format
ja: 住所の書式

en: Address formats
ja: 住所の書式

en: - All -
ja: - 全て -

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: The postal code.
ja: 郵便番号。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Provides functionality for handling postal addresses.
ja: 住所を取り扱うための機能を提供します。

en: The language code.
ja: 言語コード。

[ctx: Address label]
en: Prefecture
ja: 都道府県
