Admin Toolbar (8.x-2.1) - en to nl translation catalogue (84 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Administration
nl: Beheer

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Settings
nl: Instellingen

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Update
nl: Bijwerken

en: Views
nl: Overzichten

en: Files
nl: Bestanden

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Add view
nl: Overzicht toevoegen

en: Roles
nl: Rollen

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Add menu
nl: Menu toevoegen

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Menus
nl: Menu's

en: Add vocabulary
nl: Woordenlijst toevoegen

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Render cache
nl: Render-cache

en: Reinstall modules
nl: Modules opnieuw installeren

en: Session viewer
nl: Sessie-weergever

en: All types
nl: Alle typen

en: Add role
nl: Rol toevoegen

en: About
nl: Over

en: Rebuild menu
nl: Menu opnieuw opbouwen

en: Run cron
nl: Cron uitvoeren

en: Run updates
nl: Updates uitvoeren

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Execute PHP Code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Theme registry
nl: Templateregister

en: Devel settings
nl: Devel-instellingen

en: Add language
nl: Taal toevoegen

en: Add link
nl: Link toevoegen

en: Add content type
nl: Inhoudstype toevoegen

en: Cron ran successfully.
nl: Cron is met succes uitgevoerd.

en: Flush all caches
nl: Alle caches leegmaken

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Detection and selection
nl: Detectie en selectie

en: Add custom block
nl: Aangepast blok toevoegen

en: Add media
nl: Media toevoegen

en: Edit permissions
nl: Toegangsrechten bewerken

en: Install new module
nl: Nieuwe module installeren

en: Install new theme
nl: Nieuw thema installeren

en: Entity info
nl: Entiteitsinformatie

en: Add view mode
nl: Weergavemodus toevoegen

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Rebuild theme registry
nl: Themaregister opnieuw opbouwen

en: Used in views
nl: Gebruikt in overzichten

en: Block types
nl: Bloktypes

en: All caches cleared.
nl: Alle caches geleegd

en: Add form mode
nl: Formuliermodus toevoegen.

en: Custom block library
nl: Aangepaste blokken-bibliotheek

en: Add contact form
nl: Contactformulier toevoegen

en: Static caches
nl: Statische caches

en: Flush Css and Javascript
nl: Css- and Javascript-cache legen

en: CSS and JavaScript cache cleared.
nl: CSS- en JavaScript-cache geleegd.

en: Config editor
nl: Configuratie bewerken

en: State editor
nl: State bewerken

en: Uninstall module
nl: Module deïnstalleren

en: Webprofiler settings
nl: Webprofiler-instellingen

en: Adds menu links to the Admin Toolbar.
nl: Voegt menulinks toe aan de Admin Toolbar.

en: Flush CSS and Javascript
nl: CSS- and Javascript-cache legen

en: Flush plugins cache
nl: Plugin-cache legen

en: Flush static cache
nl: Statische cache legen

en: Flush routing and links cache
nl: Routing- en link-cache legen

en: Flush render cache
nl: Render-cache legen

en: Plugins cache cleared.
nl: Plugin-cache geleegd.

en: Static cache cleared.
nl: Statische cache geleegd.

en: Routing and links cache cleared.
nl: Routing- en link-cache geleegd.

en: Render cache cleared.
nl: Render-cache geleegd.

en: Devel Toolbar Settings
nl: Devel Toolbar-instellingen

en: Add media type
nl: Mediatype aanmaken

en: Provides a workaround for the common problem that users with 'Use the administration pages and help' permission see menu links they don't have access permission for. Once the issue <a href='https://www.drupal.org/node/296693'>https://www.drupal.org/node/296693</a> be solved, this module will be deprecated.
nl: Biedt een oplossing voor het veelvoorkomende probleem dat gebruikers met het toegangsrecht 'Beheerpagina's en help gebruiken' menulinks zien waar ze geen toegang voor hebben. Deze module zal vervallen zodra het issue <a href='https://www.drupal.org/node/296693'>https://www.drupal.org/node/296693</a> is opgelost.

en: Flush views cache
nl: Views-cache legen

en: Views cache cleared.
nl: Views-cache geleegd.

en: Flush twig cache
nl: Twig-cache legen

en: Twig cache cleared.
nl: Twig-cache geleegd.

en: All menus
nl: Alle menu's

en: Theme Rebuild
nl: Thema opnieuw opbouwen
