Admin Toolbar (8.x-2.3) - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Development
id: Pengembangan

en: Administration
id: Administrasi

en: Settings
id: Pengaturan

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Update
id: Perbarui

en: Views
id: View

en: Files
id: Berkas

en: Add content
id: Tambah konten

en: Add view
id: Tambah view

en: Roles
id: Peran

en: Tools
id: Alat

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Add menu
id: Tambah menu

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Menus
id: Menu

en: Add vocabulary
id: Tambah kosakata

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Index
id: Indeks

en: Render cache
id: Merender cache

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: All types
id: Semua tipe

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: About
id: Tentang

en: Rebuild menu
id: Bangun ulang menu

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Uses
id: Penggunaan

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Theme registry
id: Registry tema

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Add language
id: Tambah bahasa

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: Flush all caches
id: Kosongkan semua cache

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Detection and selection
id: Deteksi dan pemilihan

en: Add custom block
id: Tambahkan blok tersuai

en: Add media
id: Tambah media

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Install new module
id: Instal modul baru

en: Install new theme
id: Instal tema baru

en: Entity info
id: Info entitas

en: Add view mode
id: Tambahkan mode tampilan

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Rebuild theme registry
id: Bangun ulang registri tema

en: Used in views
id: Digunakan pada view

en: Block types
id: Jenis blok

en: All caches cleared.
id: Semua cache dihapus.

en: Add form mode
id: Tambahkan mode form

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Add contact form
id: Tambah form kontak

en: Admin Toolbar
id: Toolbar Admin

en: Static caches
id: Cache statis

en: CSS and JavaScript cache cleared.
id: Cache CSS dan JavaScript dihapus.

en: Admin Toolbar Extra Tools
id: Alat Tambahan Admin Toolbar

en: Config editor
id: Editor konfigurasi

en: State editor
id: Editor status

en: Uninstall module
id: Uninstall modul

en: Element Info
id: Info Elemen

en: Webprofiler settings
id: Pengaturan Webprofiler

en: Flush plugins cache
id: Kosongkan cache plugin

en: Flush static cache
id: Kosongkan cache statis

en: Flush routing and links cache
id: Kosongkan cache tautan dan rute

en: Flush render cache
id: Kosongkan cache render

en: Plugins cache cleared.
id: Cache plugin dihapus.

en: Static cache cleared.
id: Cache statis dihapus.

en: Routing and links cache cleared.
id: Cache perutean dan tautan dihapus.

en: Render cache cleared.
id: Cache render dihapus.

en: Devel Toolbar Settings
id: Pengaturan Toolbar Devel

en: Add media type
id: Tambah jenis media

en: Admin Toolbar Links Access Filter
id: Filter Akses Tautan Toolbar Admin

en: Flush views cache
id: Kosongkan cache tampilan

en: Views cache cleared.
id: Cache view dihapus.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
id: Modul Toolbar Admin menyempurnakan modul <a href=":toolbar">Toolbar</a> dengan menyediakan akses cepat ke semua tautan administratif di bagian atas situs Anda. Toolbar Admin tetap menjadi modul yang sangat "ringan" dengan mengintegrasikan secara erat dengan semua fungsionalitas Toolbar. Modul ini dapat digunakan bersama dengan semua sub modul yang disertakan pada Toolbar Admin, untuk akses cepat ke perintah sistem seperti Flush all caches, <a href=":automated_cron">Jalankan cron</a>, Jalankan Pembaruan, dll.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
id: Toolbar Admin sangat meningkatkan pengalaman pengguna bagi mereka yang secara teratur berinteraksi dengan Toolbar situs dengan menyediakan akses cepat dan penuh ke semua tautan di Toolbar situs tanpa harus mengeklik untuk mencapainya.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
id: Modul Filter Akses Tautan Toolbar Admin menyediakan solusi untuk masalah umum yang dialami pengguna yang <em>menggunakan halaman administrasi dan</em> kewenangan <em>bantuan</em> untuk melihat tautan menu yang tidak memiliki kewenangan akses.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
id: Untuk menggunakan Admin Toolbar Extra Tools, cukup instal seperti modul lainnya. Tidak ada konfigurasi lain yang diperlukan.

en: Flush twig cache
id: Kosongkan cache twig

en: Twig cache cleared.
id: Cache twig dihapus.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
id: Menyediakan antarmuka menu tarik-turun yang lebih baik pada Toolbar situs.

en: Admin Toolbar Search
id: Pencarian Toolbar Admin

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
id: Modul Alat Ekstra Toolbar Admin dikemas dengan modul <a href=":admin-toolbar">Toolbar Admin</a> dan menambahkan fungsionalitas padanya. Fungsionalitas tambahan diakses melalui tautan tambahan pada Toolbar administrasi utama. Beberapa tautan ke halaman administrasi Admin Toolbar Extra Tools (Alat Tambahan) terletak di bagian bawah halaman ini.

en: All menus
id: Semua menu

en: Use Admin Toolbar search
id: Gunakan pencarian Toolbar Admin

en: Theme Rebuild
id: Bangun Kembali Tema

en: The Admin Toolbar Search module add a search option to the toolbar for site administrative tasks.
id: Modul Pencarian Toolbar Admin menambahkan opsi pencarian ke toolbar untuk tugas-tugas administratif situs.

en: Admin Toolbar quick search
id: Pencarian cepat Toolbar Admin
