Admin Toolbar (8.x-2.3) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Administration
pt: Administração

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Configurações

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Update
pt: Atualizar

en: Files
pt: Arquivos

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Add view
pt: Adicionar view

en: Roles
pt: Papéis

en: Media
pt: Mídia

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Logout
pt: Sair

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Permissions
pt: Permissões

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Index
pt: Índice

en: Render cache
pt: Cache de renderização

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: About
pt: Sobre

en: Rebuild menu
pt: Reconstruir Menu

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Uses
pt: Usos

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Detection and selection
pt: Detecção e seleção

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Add view mode
pt: Adicionar modo de exibição

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: Rebuild theme registry
pt: Recriar registro de tema

en: Used in views
pt: Usados em Views

en: Block types
pt: Tipos de bloco

en: All caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Add form mode
pt: Adicionar modo de formulário

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contato

en: Static caches
pt: Caches estáticos

en: Flush Css and Javascript
pt: Limpar CSS e JavaScript

en: CSS and JavaScript cache cleared.
pt: Cache de CSS e JavasScrip limpos.

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Uninstall module
pt: Desinstalar módulo

en: Element Info
pt: Informação do elemento

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Adds menu links to the Admin Toolbar.
pt: Adicionar links do menu no Admin Toolbar.

en: Flush CSS and Javascript
pt: Limpar CSS e Javascript

en: Flush plugins cache
pt: Limpar cache de plugins

en: Flush static cache
pt: Limpar cache estático

en: Flush routing and links cache
pt: Limpar cache de roteamento e de links

en: Flush render cache
pt: Limpar cache de renderização

en: Plugins cache cleared.
pt: Cache de plugins limpo.

en: Static cache cleared.
pt: Cache estático limpo.

en: Routing and links cache cleared.
pt: Cache de roteamento e links limpo.

en: Render cache cleared.
pt: Cache de renderização limpo.

en: Devel Toolbar Settings
pt: Configurações da barra de ferramentas do Devel

en: Add media type
pt: Adicionar tipo de mídia

en: Provides a workaround for the common problem that users with 'Use the administration pages and help' permission see menu links they don't have access permission for. Once the issue <a href='https://www.drupal.org/node/296693'>https://www.drupal.org/node/296693</a> be solved, this module will be deprecated.
pt: Fornece uma solução alternativa para o problema comum que os usuários com permissão 'Use as páginas de administração e ajuda' vejam os links do menu para os quais eles não têm permissão de acesso. Uma vez resolvido o problema <a href='https://www.drupal.org/node/296693'>https://www.drupal.org/node/296693</a> ser resolvido, este módulo será preterido.

en: Flush views cache
pt: Limpar cache de views

en: Views cache cleared.
pt: Cache de views limpo.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
pt: O módulo Admin Toolbar aprimora o módulo <a href=":toolbar">Toolbar</a> fornecendo acesso rápido a todos os links administrativos na parte superior do seu site. O Admin Toolbar continua sendo um módulo muito "leve", integrando-se de perto com todas as funcionalidades da barra de ferramentas. Ele pode ser usado em conjunto com todos os sub-módulos incluídos no Admin Toolbar para acesso rápido a comandos do sistema, como limpeza de todos os caches, <a href=":automated_cron">Executar cron,</a>Executar Atualizações, etc.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
pt: O Admin Toolbar melhora em muito a experiência do usuário para aqueles que interagem regularmente com a barra de ferramentas do Drupal, fornecendo acesso rápido e completo a todos os links na barra de ferramentas Drupal sem ter que clicar para chegar lá.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
pt: O módulo Admin Toolbar Links Access Filter fornece uma solução alternativa para o problema comum que usuários com a permissão <em>Usar as páginas administrativas e ajuda</em> possuem de ver links de menu que eles não possuem acesso.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
pt: Para usar o Admin Toolbar Extra Tools somente instale-o como qualquer outro módulo. Não existem outras configurações.

en: Flush twig cache
pt: Limpar cache de Twig

en: Twig cache cleared.
pt: Cache do Twig limpo.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
pt: Fornece um menu de interface drop-down melhorado para a barra de ferramentas do site.

en: Admin Toolbar Search
pt: Busca do Admin Toolbar

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
pt: O módulo Admin Toolbar Extra Tools vem empacotado com o módulo <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> e adiciona funcionalidade à ele. A funcionalidade adicional é acessada através de links extras na barra de ferramentas da administração principal. Alguns links para páginas de administração do Admin Toolbar Extra Tools estão localizados na parte inferior desta página.

en: All menus
pt: Todos os menus

en: Provides search of admin toolbar items.
pt: Fornece busca de itens do Admin Toolbar Tools.

en: Use Admin Toolbar search
pt: Usar busca do Admin Toolbar

en: Theme Rebuild
pt: Tema recriado

en: Theme registry rebuilded.
pt: Registro de tema recriado.

en: The Admin Toolbar Search module add a search option to the toolbar for site administrative tasks.
pt: O módulo Admin Toolbar Search adiciona uma opção de busca na barra de ferramentas para tarefas administrativas.

en: Admin Toolbar quick search
pt: Pesquisa rápida
