Administer Users by Role (8.x-3.2) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: List
pt: Lista

en: more
pt: mais

en: Reset
pt: Redefinir

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Allowed
pt: Permitido

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Last access
pt: Último acesso

en: Desc
pt: Decrescente

en: Example
pt: Exemplo

en: Configuration
pt: Configurações

en: Role
pt: Papel

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Member for
pt: Membro há

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Administer Users by Role
pt: Administrar Usuários por Função

en: Permission
pt: Permissão

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Select method for cancelling account
pt: Selecionar método de cancelamento de conta

en: Administer users
pt: Administrar usuários

en: Administer permissions
pt: Administrar permissões

en: View user profiles
pt: Visualizar perfis de usuário

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Create new users
pt: Criar novos usuários

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: @interval hence
pt: @interval
