Administer Users by Role (8.x-3.3) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: List
ja: リスト

en: more
ja: 続き

en: Reset
ja: リセット

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Allowed
ja: 許可された

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Desc
ja: 降順

en: Example
ja: 例

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Role
ja: 役割

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Forbidden
ja: 禁止された

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Permission
ja: 権限

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Select method for cancelling account
ja: アカウント無効化の方法を選択

en: Administer users
ja: ユーザーの管理

en: Administer permissions
ja: 権限の管理

en: View user profiles
ja: ユーザープロファイルの表示

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む
