Aggregator (2.1.4) - en to ar translation catalogue (171 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Import
ar: استيراد

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: never
ar: أبدا

en: aggregator
ar: مجمع

en: Update interval
ar: معدل التحديث

en: The fully-qualified URL of the feed.
ar: مسار التلقيمة بالكامل.

en: Configure
ar: ضبط

en: Page
ar: الصفحة

en: Never
ar: أبدا

en: Aggregator feed
ar: التغذية الراجعة

en: Aggregator feed ID
ar: مجمع مرجع المعرف

en: Aggregator item
ar: عنصر المجمع

en: Aggregator item ID
ar: مجمع  عنصر المعرف

en: Link to URL
ar: رابط لمسار URL

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: Number of news items in block
ar: عدد عناصر الأخبار في الصندوق

en: View this feed's recent news.
ar: اعرض آخر أخبار هذه التلقيمة.

en: Feed overview
ar: عرض عام للتلقيمات

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Next update
ar: التحديث القادم

en: %time left
ar: باقي %time

en: Processor
ar: معالج

en: The feed %feed has been updated.
ar: تم تحديث تلقيمة %feed.

en: Feed %feed added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: Processors
ar: المعالجات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Goal
ar: هدف

en: Updated URL for feed %title to %url.
ar: تم تحديث مسار تلقيمة %title إلى %url.

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Queued
ar: قائمة الانتظار

en: Import OPML
ar: استيراد OPML

en: OPML File
ar: ملف OPML

en: Sources
ar: المصادر

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Source
ar: المصدر

en: @time ago
ar: منذ @time

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Apply
ar: تطبيق

en: Basic configuration
ar: اﻹعدادات الأساسية

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Parser
ar: المحلل

en: Discard items older than
ar: أهمل الأخبار الأقدم من

en: Aggregator
ar: مجمع

en: There is no new syndicated content from %site.
ar: لا توجد محتويات جديدة على %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ar: يوجد محتوى جديد على %site.

en: URL to the feed.
ar: عنوان URL للمرجع

en: An image representing the feed.
ar: صورة تمثل المرجع .

en: Link to the feed item.
ar: رابط الخلاصة

en: Author of the feed item.
ar: مؤلف عنصر الخلاصة

en: Body of the feed item.
ar: نص الخلاصة

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
ar: تاريخ نشر الخلاصة ، كطابع زمني  Unix.

en: Unique identifier for the feed item.
ar: المعرف الوحيد لعنصر المرجع

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: About
ar: حول

en: Steps
ar: خطوات

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Add feed
ar: إضافة تلقيمة

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: The title of the aggregator item.
ar: عنوان مجمع العنصر

en: The link to the original source URL of the item.
ar: الرابط لمصدرالعنوان الأصلي للعنصر

en: The author of the original imported item.
ar: مؤلف العنصر الاصلي المستورد

en: The actual content of the imported item.
ar: المحتوى الفعلي للعنصر المستورد

en: Feed ID
ar: معرف المرجع

en: The unique ID of the aggregator feed.
ar: المعرف الوحيد لمجمع المرجع

en: The title of the aggregator feed.
ar: عنوان مجمع المرجع

en: The date the feed was last checked for new content.
ar: تاريخ آخر مرة تم فيها التحقق من المرجع  بحثًا عن محتوى جديد

en: The description of the aggregator feed.
ar: وصف مجمع المرجع

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ar: عرض عنصر المجمع باستخدام بيانات المصدر الأصلي.

en: - All -
ar: - الكل -

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ar: اسم التلقيمة (أو اسم الموقع الذي يرد منه المحتوى).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ar: أضف تلقيما بنسق RSS أو RDF أو Atom. لكل تلقيم خانة واحدة فقط.

en: Update items
ar: حدِّث الأخبار

en: Posted on
ar: مرسل في

en: Fetcher
ar: الجالب

en: Title of the feed.
ar: عنوان المرجع

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ar: رفع ملف OPML يحتوي على قائمة التلقيمات المراد استيرادها.

en: OPML Remote URL
ar: مسار OPML البعيد

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ar: أدخل مسار ملف OPML. سيتم تحميل ومعالجة هذا الملف عند إرسال الاستمارة.

en: No new feed has been added.
ar: لم تتم إضافة أي تلقيمة جديدة.

en: The URL %url is invalid.
ar: المسار %url غير صحيح.

en: A feed named %title already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة بعنوان %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة للمسار %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ar: تقوم الجوالب بتحميل البيانات من مصدر خارجي. اختر جالبا مناسبا للمصدر الخارجي المراد التحميل منه.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ar: تقوم المحللات بمطابقة البيانات المحملة على البنية المبدئية. اختر محلل مناسب لنوع التلقيمة المراد تجميع الأخبار منها.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ar: تعمل المعالجات علي بيانات التلقيمات المحللة، على سبيل المثال تخزين عناصر التلقيمة. اختر المعالجات المناسبة لمُهمتك.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ar: الإعدادت الافتراضية مناسبة لأغلب مهام التجميع.

en: Default fetcher
ar: الجالب الافتراضي

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ar: يُحمِّل معطيات من عنوان URL باستخدام معالج الطلبات HTTP لدروبال.

en: Default parser
ar: المحلل الإفتراضي

en: Default processor
ar: المعالج الافتراضي

en: Creates lightweight records from feed items.
ar: ينشأ سجلات خفيفة من عناصر التلقيمة.

en: Default processor settings
ar: إعدادات المعالج الافتراضي

en: Number of items shown in listing pages
ar: عدد العناصر المعروضة في صفحات السرد

en: Viewing feeds
ar: عرض التلقيمات

en: Adding, editing, and deleting feeds
ar: إضافة، تحرير وحذف التلقيمات

en: Configuring cron
ar: إعداد مجدول الأعمال (كرون)

en: Administer news feeds
ar: إدارة تلقيمات الأخبار

en: View news feeds
ar: عرض تلقيمات الأخبار

en: Title link
ar: عنوان الرابط

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Asc
ar: تصاعدي

en: The unique ID of the aggregator item.
ar: المعرف الوحيد لمجمع العنصر

en: The guid of the original imported item.
ar: دليل العنصر الأصلي المستورد

en: The date of the most recent new content on the feed.
ar: تاريخ أحدث محتوى جديد في المرجع

en: Block count
ar: كتلة العد

en: Aggregator refresh
ar: تحديث التجمع

en: The feed language code.
ar: رمز لغة المرجع

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ar: الوقت الذي استغرقة المرجع للتحديث , 0 اذا لم يتم تحميله

en: The link of the feed.
ar: رابط المرجع

en: Etag
ar: وسم الكيان

en: The ID of the aggregator feed.
ar: معرف مجمع المرجع

en: The title of the feed item.
ar: العنوان لعنصر المرجع

en: The feed item language code.
ar: رمز لغة عنصر المرجع

en: The link of the feed item.
ar: الرابط لعنصر المرجع

en: The author of the feed item.
ar: مؤلف عنصر المرجع .

en: The body of the feed item.
ar: نص عنصر المرجع

en: Failed to download OPML file due to "%error".
ar: فشل تحميل ملف OPML بسبب "%error".

en: Select the feed that should be displayed
ar: حدد المرجع الذي يجب عرضه.

en: The ID of the feed item.
ar: المعرف لعنصر المرجع

en: The aggregator feed UUID.
ar: اجمالي المرجع لمعرف المستخدم الوحيد

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
ar: هل انت متاكد انك ترغب بازالة كل عناصر المرجع  %feed ؟

en: The news items from %site have been deleted.
ar: تم حذف عناصر الاخبارمن %site .

en: The feed ID.
ar: معرف المرجع

en: Refresh frequency in seconds.
ar: تحديث التردد في ثوان.

en: Last-checked unix timestamp.
ar: الفحص الأخير للطابع الزمني لليونيكس.

en: Aggregator XSS
ar: مجمع XSS

en: Aggregator item row
ar: مجمع صف العنصر

en: Aggregator feed block
ar: مجمع مرجع الصندوق

en: Items associated with this feed
ar: العناصر المرتبطة بهذا المرجع

en: A more link to the feed detail page
ar: رابط اخر لصفحة تفاصيل الخلاصة

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
ar: المزيد<span class="visually-hidden">   منشورات عن  @title</span>

en: Source feed
ar: مصدر التغذية الآلية

en: The aggregator feed entity associated with this item.
ar: كيان اجمالي المرجع المرتبط بهذا العنصر

[ctx: Validation]
en: Feed title
ar: عنوان الخلاصة
    في السياق: التحقق من الصحة

en: The feed %label has been deleted.
ar: المرجع الغي  %label

en: Filter output for aggregator items
ar: تصفية المخرجات من العناصر المتجمعة

en: imminently
ar: قريبا

en: Configuring the display of feed items
ar: تكوين عرض عناصر المرجع

en: Discarding old feed items
ar: تجاهل عناصر المرجع القديمة

en: @title feed
ar: المرجع @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
ar: لا توجد مراجع متاحه <a href=":link">  اضيف مرجع </a>.

en: An icon that links to the feed URL
ar: ايقونة ترتبط بعنوان المرجع

en: Parent website of the feed.
ar: الموقع المولد للمرجع.

en: Aggregator feeds
ar: اجمالي المرجع

en: Aggregator feed items
ar: اجمالي عنصر المرجع

en: aggregator feed item
ar: اجمالي عنصر المرجع

en: aggregator feed items
ar: اجمالي عنصر المرجع

[ctx: Examined]
en: Checked
ar: التحقق
    في السياق: تم الفحص
