aGov (8.x-1.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (140 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Download
fa: دانلود

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Archive
fa: آرشیو

en: View
fa: مشاهده

en: Audio
fa: صوتی

en: File Size
fa: اندازه فایل

en: Filename
fa: نام فایل

en: ID
fa: شناسه

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Upload
fa: بارگذاری

en: type
fa: نوع

en: User
fa: کاربر

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: file
fa: فایل

en: no
fa: خیر

en: Separator
fa: جداکننده

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Filter
fa: فیلتر

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Media
fa: رسانه

en: Load
fa: بارگذاری

en: Pattern for user account page paths
fa: الگوی مسیر‌های صفحه حساب کاربری

en: Forum
fa: انجمن

en: Loop
fa: حلقه

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Destination
fa: مقصد

en: Pattern
fa: الگو

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Add file
fa: افزودن فایل

en: Period
fa: دوره

en: any
fa: همه

en: Video
fa: ویدیو

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: File settings
fa: تنظیمات پرونده

en: Apply
fa: تایید

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Maximum upload size
fa: حداکثر اندازه بارگذاری

en: Delete aliases
fa: حذف اسامی مستعار

en: Show only items where
fa: نمایش آیتم‌هایی که

en: Enter your keywords
fa: کلمات کلیدی خود را وارد کنید

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Only of the type(s)
fa: تنها از نوع(انواع) محتوای

en: Keyword relevance
fa: ارتباط کلمه کلیدی

en: Recently posted
fa: جدیدترین محتوا

en: Factor
fa: عامل

en: About
fa: درباره

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: @type %title has been deleted.
fa: @type %title حذف شد.

en: 1
fa: ۱

en: Patterns
fa: الگوها

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: pixels
fa: پیکسل

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Comma
fa: کاما

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: @type %title has been updated.
fa: @type %title به‌روز شد.

en: The post could not be saved.
fa: محتوای ارسال شده نمی‌تواند ذخیره شود.

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین غیر معتبر. لطفا یک نام غیر از %invalid وارد کنید.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fa: خطا در استخراج از %file، فایل آرشیو نامعتبر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Maximum alias and component length
fa: حداکثر طول اسامی مستعار و اجزا

en: Administer pathauto
fa: مدیریت مسیر خودکار

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fa: به کاربر اجازه می دهد تا الگوهای اسامی مستعار خودکار  و حذف جمعی اسامی مستعار  URL  ها را تنظیم نماید

en: Notify of Path Changes
fa: اطلاع از تغییرات مسیر

en: Determines whether or not users are notified.
fa: مشخص می‌کند که کاربران مطلع گردند یا خیر.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Save and publish
fa: ذخیره و انتشار

en: and where %property is %value
fa: و %property آنها %value است.

en: where %property is %value
fa: که %property آنها %value است.

en: and where
fa: که

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Generate automatic URL alias
fa: تولید خودکار اسم مستعار برای URL

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Joined path
fa: مسیر پیوسته

en: Save and keep published
fa: ذخیره و منتشر شده بماند
