aGov (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (56 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: On
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Icon
fr: Icône

en: Teaser
fr: Accroche

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Site map
fr: Plan du site

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Video
fr: Vidéo

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: News
fr: Nouvelles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Upload Image
fr: Transférer une image

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Full Page
fr: Page entière
