Accelerated Mobile Pages (AMP) (8.x-3.5) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Home
pt: Início

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Theme
pt: Tema

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Page
pt: Página

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Desc
pt: Decrescente

en: Loop
pt: Laço

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Provider
pt: Provedor

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Controls
pt: Controles

en: Random number
pt: Número aleatório

en: Not available
pt: Indisponível

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Installed
pt: Instalado

en: height
pt: altura

en: Apply
pt: Aplicar

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Enable/Disable
pt: Habilitar/Desabilitar

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Providers
pt: Provedores/Serviços

en: Align center
pt: Centralizar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Trim length
pt: Tamanho do corte

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Asc
pt: Ascendente

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Master
pt: Principal

en: Save and view AMP page
pt: Salvar e visualizar página AMP

en: Configure the AMP module.
pt: Configurar o módulo AMP

en: AMP theme settings
pt: Configurações de tema AMP

en: AMP theme
pt: Tema AMP

en: Replace the file name by its description when available
pt: Substituir o nome do arquivo por sua descrição quando disponível
