Anu LMS (2.10.0) - en to fr translation catalogue (115 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Response
fr: Réponse

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Embedded
fr: Inclus

en: Off
fr: Désactivé

en: Roles
fr: Rôles

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Heading
fr: Entête

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Scale
fr: Échelle

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Topics
fr: Sujets

en: Middle
fr: Milieu

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Alignment
fr: Alignement

en: Revert
fr: Rétablir

en: Caption
fr: Légende

en: Red
fr: Rouge

en: Results
fr: Résultats

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Membership
fr: Abonnement

en: Changed
fr: Modifié

en: Purple
fr: Violet

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Submitted on
fr: Soumis le

en: Apply
fr: Appliquer

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Grey
fr: Gris

en: Sort
fr: Trier

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: Machine name
fr: Nom système

en: Finish
fr: Finir

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Embed
fr: Intégré

en: Responses
fr: Réponses

en: Organizations
fr: Organisations

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: Yellow
fr: Jaune

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: numeric
fr: numérique

en: Courses
fr: Cours

en: Course
fr: Cours

en: Lesson
fr: Leçon

en: Quizzes
fr: Quiz

en: Question type
fr: Type de question

en: Correct answer
fr: Bonne réponse

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Numbers
fr: Nombres

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Quiz results
fr: Résultats du Quiz

en: Data export
fr: Exportation de données

en: Lessons
fr: Leçons

en: Example field
fr: Champ d'exemple

en: Master
fr: Principal

en: lesson
fr: Leçon

en: Course category
fr: Catégorie de cours

en: Quiz result
fr: Résultat du quiz

en: Question types
fr: Types de question

en: Quiz result ID
fr: Identifiant (ID) du résultat de quiz

en: Question results
fr: Résultats de la question

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.
