Anu LMS (2.7.0) - en to it translation catalogue (100 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Response
it: Risposta

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: View
it: Visualizza

en: Modules
it: Moduli

en: Section
it: Sezione

en: Text
it: Testo

en: User
it: Utente

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Question
it: Domanda

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Roles
it: Ruoli

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: URL alias
it: Alias URL

en: item
it: elemento

en: Heading
it: Intestazione

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Scale
it: Scala

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Color
it: Colore

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Option
it: Opzione

en: module
it: modulo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: block
it: blocco

en: Alignment
it: Allineamento

en: Revert
it: Ripristina

en: Caption
it: Didascalia

en: Results
it: Risultati

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Purple
it: Viola

en: Document
it: Documento

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Submitted on
it: Inviato il

en: Questions
it: Domande

en: Apply
it: Applica

en: simple
it: semplice

en: Audio file
it: File audio

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Organization
it: Organizzazione

en: Sort
it: Ordinamento

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: modules
it: moduli

en: Finish
it: Termina

en: Embed
it: Integra

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: Yellow
it: Giallo

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: numeric
it: numerico

en: Correct answer
it: Risposta corretta

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Numbers
it: Numeri

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Master
it: Principale

en: View all members
it: Vedi tutti i membri

en: blocks
it: blocchi

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
