Anu LMS (2.7.1) - en to pt translation catalogue (118 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: page
pt: página

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Response
pt: Resposta

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: View
pt: Ver

en: Modules
pt: Módulos

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Question
pt: Pergunta

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Embedded
pt: Embutido

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Papéis

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Revisions
pt: Revisões

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: items
pt: itens

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Items
pt: Itens

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Scale
pt: Escala

en: Desc
pt: Decrescente

en: Table
pt: Tabela

en: Color
pt: Cor

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Option
pt: Opção

en: module
pt: módulo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: block
pt: bloco

en: Middle
pt: Meio

en: Footnotes
pt: Notas de rodapé.

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Revert
pt: Reverter

en: Caption
pt: Legenda

en: Red
pt: Vermelho

en: Results
pt: Resultados

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Purple
pt: Roxo

en: Document
pt: Documento

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Submitted on
pt: Enviado em

en: Questions
pt: Questões

en: Apply
pt: Aplicar

en: simple
pt: simples

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Organization
pt: Organização

en: Sort
pt: Ordenar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: modules
pt: módulos

en: Finish
pt: Finalizar

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Member
pt: Membro

en: Embed
pt: Incorporar

en: Organizations
pt: Organizações

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: numeric
pt: numérico

en: Course
pt: Curso

en: Lesson
pt: Lição

en: Correct answer
pt: Resposta correta

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: blocks
pt: blocos

en: Outsider
pt: Forasteiro

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Long answer
pt: Resposta longa

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.
