Anu LMS (2.8.0) - en to hu translation catalogue (124 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Pages
hu: Oldalak

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: page
hu: oldal

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Response
hu: Válasz

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Top
hu: Teteje

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Modules
hu: Modulok

en: Text
hu: Szöveg

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Created
hu: Létrehozva

en: Question
hu: Kérdés

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Embedded
hu: Beágyazott

en: Off
hu: Ki

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Revisions
hu: Változatok

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Heading
hu: Főcím

en: Items
hu: Tételek

en: Authored by
hu: Szerző

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Desc
hu: Csökk

en: Table
hu: Táblázat

en: Color
hu: Szín

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Option
hu: Lehetőség

en: module
hu: modul

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Middle
hu: Közép

en: Footnotes
hu: Lábjegyzetek

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Red
hu: Vörös

en: Results
hu: Eredmények

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Membership
hu: Tagság

en: Changed
hu: Módosítva

en: Purple
hu: Bíbor

en: Document
hu: Dokumentum

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Submitted on
hu: Beküldve

en: Questions
hu: Kérdések

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: simple
hu: egyszerű

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Grey
hu: Szürke

en: Organization
hu: Szervezet

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Offset
hu: Eltolás

en: Link to view
hu: Hivatkozás a nézetre

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: modules
hu: modulok

en: Finish
hu: Befejezés

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Member
hu: Tag

en: Embed
hu: Beágyazás

en: Responses
hu: Válaszok

en: Organizations
hu: Szervezetek

en: Not applicable
hu: Nem alkalmazható

en: Yellow
hu: Sárga

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: numeric
hu: numerikus

en: Course
hu: Kurzus

en: Quiz
hu: Kvíz

en: Question type
hu: Kérdés típusa

en: quiz
hu: kvíz

en: Correct answer
hu: Helyes válasz

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Numbers
hu: Számok

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Quiz results
hu: Kvíz eredményei

en: pages
hu: oldalak

en: Data export
hu: Adat exportálás

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Outsider
hu: Külsős

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
hu: Egy feltöltött fájl vagy dokumentum, mint például egy PDF.
