Anu LMS (2.9.4) - en to ru translation catalogue (69 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Description
ru: Описание

en: page
ru: страница

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: View
ru: Просмотр

en: Modules
ru: Модули

en: Created
ru: Создано

en: Question
ru: Вопрос

en: Page
ru: Страница

en: Embedded
ru: Встроенный

en: Off
ru: Выкл

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Revisions
ru: Редакции

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: Authored by
ru: Автор

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Table
ru: Таблица

en: module
ru: модуль

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Revert
ru: Вернуть

en: Results
ru: Результаты

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Document
ru: Документ

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Questions
ru: Вопросы

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: modules
ru: Модули

en: Finish
ru: Готово

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Organizations
ru: Организации

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Course
ru: Курс

en: Lesson
ru: Урок

en: Quiz
ru: Тест

en: Question type
ru: Тип вопроса

en: quiz
ru: тест

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Single choice
ru: Одиночный выбор

en: Multiple choice
ru: Множественный выбор

en: Quiz results
ru: Результаты теста

en: Lessons
ru: Уроки

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: View all members
ru: Все участники

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Long answer
ru: Развёрнутый ответ

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ru: Загруженный файл или документ, такой как PDF.
