API (2.0.0-rc14) - en to ja translation catalogue (107 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Item
ja: 項目

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: Disabled
ja: 無効

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: project
ja: プロジェクト

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Open
ja: オープン

en: View
ja: ビュー

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Comment
ja: コメント

en: Signature
ja: 署名

en: File name
ja: ファイル名

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: 1 day
ja: 1日

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Members
ja: メンバー

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Display title
ja: タイトルを表示

en: List type
ja: リスト形式

en: Class
ja: クラス

en: String
ja: 文字列

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Optional
ja: 任意

en: Class name
ja: クラス名

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Hidden
ja: 非表示

en: Queued
ja: 待機

en: Constants
ja: 定数

en: Topics
ja: トピック

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Related topics
ja: 関連トピック

en: See also
ja: こちらもご覧ください

en: Changed
ja: 変更済

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Apply
ja: 適用

en: 6 hours
ja: 6時間

en: Strings
ja: 文字列

en: Overrides
ja: 上書き

en: 1 week
ja: 1週間

en: Anonymous commenting
ja: 匿名ユーザーのコメント

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ja: 連絡先の記入は不要

en: Anonymous posters may leave their contact information
ja: 連絡先の記入は任意

en: Anonymous posters must leave their contact information
ja: 連絡先の記入は必須

en: Classes
ja: クラス

en: Abstract
ja: 要約

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Services
ja: サービス

en: 12 hours
ja: 12時間

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Per page
ja: ページ単位

en: Comments per page
ja: 1ページあたりのコメント数

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Elements
ja: 要素

en: Definitions
ja: 定義

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Threading
ja: スレッド形式

en: Show comment replies in a threaded list.
ja: スレッド形式でコメントを表示

en: Show reply form on the same page as comments
ja: コメントへの返信フォームを、コメントと同じページ内に表示する

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ja: 「コメントの投稿」権限を持つユーザーは、コメントを投稿することができます。

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ja: ユーザーはコメントを投稿できませんが、既存のコメントは表示されます。

en: Comments are hidden from view.
ja: コメントは表示されません。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: 30 days
ja: 30日

en: Asc
ja: 昇順

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Reference type
ja: 参照タイプ
