Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.5) - en to pt translation catalogue (153 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Read more
pt: Leia mais

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Habilitado

en: Categories
pt: Categorias

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Help
pt: Ajuda

en: Audio
pt: Áudio

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: n/a
pt: n/d

en: Picture
pt: Foto

en: Continue
pt: Continuar

en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas Frequentes

en: Question
pt: Pergunta

en: Answer
pt: Resposta

en: All
pt: Tudo

en: Last post
pt: Último post

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Term
pt: Termo

en: Member since
pt: Membro desde

en: Media
pt: Mídia

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Store
pt: Loja

en: Forum
pt: Fórum

en: User login
pt: Login do usuário

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Operator
pt: Operador

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Source
pt: Fonte

en: Topics
pt: Tópicos

en: Buttons
pt: Botões

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Customize
pt: Personalizar

en: Review Order
pt: Revisar Pedido

en: Products
pt: Produtos

en: Purchase
pt: Valor do Pedido

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Tabs
pt: Abas

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Keys
pt: Chaves

en: Administrator
pt: Administrador

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Values
pt: Valores

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Revenue
pt: Receita

en: Currencies
pt: Moedas

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Variations
pt: Variações

en: Cart block
pt: Bloco do carrinho

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Primary
pt: Primário

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Secondary
pt: Secundário

en: Card
pt: Cartão

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Payment instructions
pt: Instruções de pagamento

en: Clear all filters
pt: Limpar todos os filtros

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Dark
pt: Escuro

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Wide
pt: Largo

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Stores
pt: Lojas

en: Block types
pt: Tipos de bloco

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Button group
pt: Grupo de botões

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Primary tabs display toggle
pt: Alterna abas primárias

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Cart form
pt: Formulário de carrinho

en: order_items: Order Item
pt: order_items: Item do Pedido

en: Checkout Order Summary
pt: Resumo do pedido em checkout

en: You can view your order on your account page when logged in.
pt: Você pode ver seu pedido na página da sua conta quando estiver logado.

en: Use local files for reusable media.
pt: Use arquivos locais para mídia reutilizável.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
