Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.5) - en to tr translation catalogue (139 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Item
tr: Öğe

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Currency
tr: Para birimi

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Country
tr: Ülke

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Total
tr: Toplam

en: Picture
tr: Görsel

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Term
tr: Terim

en: Media
tr: Medya

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: Desc
tr: Azalan

en: Store
tr: Mağaza

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Source
tr: Kaynak

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Review Order
tr: Sipariş Özeti

en: Products
tr: Ürünler

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Revenue
tr: Kar

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Cart block
tr: Sepet Bloğu

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Primary
tr: Birincil

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Secondary
tr: İkincil

en: Card
tr: Kart

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Order Complete
tr: Sipariş tamamlandı.

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Block types
tr: Blok tipleri

en: Site branding
tr: Site markası

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Primary tabs display toggle
tr: Birincil sekmeler görüntüsünü değiştir

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
