Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.7) - en to uk translation catalogue (177 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Item
uk: Елемент

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Read more
uk: Читати далі

en: Article
uk: Стаття

en: Comments
uk: Коментарі

en: Currency
uk: Валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Categories
uk: Категорії

en: File
uk: Файл

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Country
uk: Країна

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Help
uk: Довідка

en: Audio
uk: Звук

en: Teaser
uk: Анонс

en: Text
uk: Текст

en: Total
uk: Всього

en: n/a
uk: н/д

en: Picture
uk: Зображення

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Frequently Asked Questions
uk: Часті питання

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: Question
uk: Питання

en: Answer
uk: Відповідь

en: All
uk: Все

en: Last post
uk: Останній допис

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Term
uk: Термін

en: Member since
uk: Бере участь з

en: Media
uk: Медіа

en: Details
uk: Подробиці

en: Price
uk: Ціна

en: Desc
uk: Спад

en: Store
uk: Магазин

en: Forum
uk: Форум

en: User login
uk: Вхід

en: Blog
uk: Блоґ

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Operator
uk: Оператор

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Source
uk: Джерело

en: Topics
uk: Теми

en: Posts
uk: Дописи

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Video
uk: Відео

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Review Order
uk: Перегляд замовлення

en: Products
uk: Товари

en: Purchase
uk: Купити

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Examples
uk: Приклади

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Edit profile
uk: Змінити профіль

en: FAQs
uk: Часті запитання

en: Keys
uk: Ключі

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Values
uk: Значення

en: Offset
uk: Зміщення

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Fees
uk: Внески

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Revenue
uk: Виручка

en: Currencies
uk: Валюти

en: Copied
uk: Скопійовано

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Variations
uk: Варіації

en: Cart block
uk: Блок кошика

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Light
uk: Світла

en: Primary
uk: Основні

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Card
uk: Картка

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Order Complete
uk: Замовлення зроблене

en: Callout
uk: Виклик

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Lighter
uk: Світліший

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Payment instructions
uk: Вказівки з оплати

en: Clear all filters
uk: Скинути всі фільтри

en: Video URL
uk: URL відео

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Dark
uk: Темний

en: Choose file
uk: Виберіть файл

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Wide
uk: Широкий

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Install demo content
uk: Встановити демо контент

en: Stores
uk: Магазини

en: Hero
uk: Герой

en: Block types
uk: Типи блоків

en: Editorial
uk: Редагування

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Button group
uk: Група кнопок

en: The comment type.
uk: Тип коментаря.

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Primary tabs display toggle
uk: Перемикач відображення первинних вкладок

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Store email notifications are sent from this address.
uk: Сповіщення електронною поштою від імені магазину надсилаються з цієї адреси.

en: Cart form
uk: Форма кошика

en: order_items: Order Item
uk: order_items: Позиція замовлення

en: Checkout Order Summary
uk: Підсумок оформлення замовлення

en: You can view your order on your account page when logged in.
uk: Ви можете переглянути ваше замовлення на сторінці вашого облікового запису, якщо залоговані.

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
