Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.9) - en to id translation catalogue (116 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Search
id: Pencarian

en: Country
id: Negara

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: n/a
id: t/t

en: Picture
id: Foto

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan yang Sering Diajukan

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Term
id: Istilah

en: Price
id: Harga

en: Store
id: Toko

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Source
id: Sumber

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Buttons
id: Tombol

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Customize
id: Penyesuaian

en: Products
id: Produk

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Tabs
id: Tab

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Examples
id: Contoh

en: Audio file
id: File Audio

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Edit profile
id: Sunting profil

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Values
id: Nilai

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Currencies
id: Mata uang

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Variations
id: Variasi

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Credentials
id: Kredensial

en: Video file
id: File Video

en: Secondary
id: Sekunder

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Warnings
id: Peringatan

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Payment instructions
id: Instruksi pembayaran

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Stores
id: Toko

en: Block types
id: Jenis-jenis Blok

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Store email notifications are sent from this address.
id: Pemberitahuan email toko dikirim dari alamat ini.

en: Checkout Order Summary
id: Ringkasan Pesanan Checkout

en: You can view your order on your account page when logged in.
id: Anda dapat melihat pesanan anda di halaman akun saat login.
