Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.7) - en to ro translation catalogue (128 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Item
ro: Produs

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Article
ro: Articol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Currency
ro: Monedă

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Categories
ro: Categorii

en: File
ro: Fișier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Country
ro: Țară

en: Image
ro: Imagine

en: Name
ro: Nume

en: Help
ro: Ajutor

en: Picture
ro: Imagine

en: Continue
ro: Continuare

en: Email
ro: email

en: Question
ro: Întrebare

en: Answer
ro: Răspuns

en: All
ro: Toate

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Term
ro: Termen

en: Details
ro: Detalii

en: Price
ro: Preţ

en: Desc
ro: Descendent

en: Store
ro: Magazin

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Source
ro: Sursă

en: Topics
ro: Subiecte

en: Posts
ro: Articole

en: Buttons
ro: Butoane

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Products
ro: Produse

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Tabs
ro: Taburi

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Examples
ro: Exemple

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Edit profile
ro: Editează profilul

en: Keys
ro: Chei

en: Blockquote
ro: Citat

en: Values
ro: Valori

en: Offset
ro: Decalaj

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Currencies
ro: Valute

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Variations
ro: Variații

en: Cart block
ro: Bloc de tip coș de cumpărături

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Video file
ro: Fișier video

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Stores
ro: Magazine

en: Block types
ro: Tipuri de bloc

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Button group
ro: Grup butoane

en: The comment type.
ro: Tipul comentariului.

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Primary tabs display toggle
ro: Comutator de afișare a taburilor primare

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Store email notifications are sent from this address.
ro: E-mailurile de notificare ale magazinului sunt trimise de la această adresă.

en: Cart form
ro: Formular cărucior

en: order_items: Order Item
ro: order_items: Comandă

en: Checkout Order Summary
ro: Verificare rezumat comandă

en: You can view your order on your account page when logged in.
ro: Vă puteți vedea comanda pe pagina contului când vă logați.

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.

en: basic_html
ro: HTML de bază
