Apigee Edge (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (96 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Private
pt: Privado

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Developers
pt: Programadores

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Required
pt: Obrigatório

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: User
pt: Utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Field name
pt: Nome do campo

en: N/A
pt: N/D

en: Caching
pt: Armazenando em cache

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Owner
pt: Proprietário

en: Internal name
pt: Nome interno

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: Callback URL
pt: URL de chamada de retorno

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Pattern
pt: Padrão

en: Expires
pt: Expira

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: create
pt: criar

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Show
pt: Mostrar

en: Error handling
pt: Manipulação de erros

en: update
pt: atualizar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Team
pt: Equipa

en: Teams
pt: Equipas

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: configuration
pt: configuração

en: Connection settings
pt: Definições da ligação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add members
pt: Adicionar membros

en: Simple
pt: Simples

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: Debug
pt: Depuração

en: Permission
pt: Permissão

en: Hide
pt: Ocultar

en: pending
pt: pendente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Organization
pt: Organização

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Member
pt: Membro

en: Formatter
pt: Formatador

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Registration
pt: Inscrição

en: Filter settings
pt: Definições dos filtros

en: Authentication type
pt: Tipo de autenticação

en: Internal
pt: Interno

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Developer settings
pt: Configurações do desenvolvedor

en: Create @type
pt: Criar @type

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Administer @type
pt: Administrar @type.

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
pt: Tem certeza de que quer eliminar o %label @entity-type?

en: Saved the %label @entity-type.
pt: Guardar a %label @entity-type.

en: Hide details
pt: Ocultar detalhes

en: Include the anonymous user in the matched entities.
pt: Inclua o utilizador anónimo nas entidades correspondentes.

en: Add @entity-type
pt: Adicionar @entity-type

en: Update any @type
pt: Atualizar qualquer @type
