Apigee (8.x-1.10) - en to tr translation catalogue (93 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enabled
tr: etkin

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private
tr: Özel

en: Type
tr: Tip

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: updated
tr: güncellendi

en: created
tr: oluşturulma

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Never
tr: Asla

en: Custom
tr: Özel

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Field name
tr: Alan adı

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Filter by
tr: Filtrele:

en: Owner
tr: Sahibi

en: Internal name
tr: Dahili İsim

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Level
tr: Seviye

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: create
tr: oluştur

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Show
tr: Göster

en: update
tr: güncelle

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: @time ago
tr: @time önce

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Team
tr: Takım

en: Teams
tr: Takımlar

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: Add members
tr: Üye ekle

en: Simple
tr: Basit

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Permission
tr: İzinler

en: Hide
tr: Gizle

en: pending
tr: beklemede

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Filter:
tr: Filtre:

en: Alias
tr: Takma ad

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Member
tr: Üye

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Save permissions
tr: İzinleri kaydet

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Show details
tr: Ayrıntıları göster

en: Attribute name
tr: Nitelik ismi

en: Registration
tr: Kayıt

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Analytics
tr: Analitik (Analytics)

en: Filter settings
tr: Filtre ayarları

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Saved the %label @entity-type.
tr: %label @entity-type kaydedildi.

en: Include the anonymous user in the matched entities.
tr: Eşleşen varlıklara anonim kullanıcıyı dahil et.

en: Add @entity-type
tr: @entity-type ekle

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.
