Apigee Edge (8.x-1.12) - en to hu translation catalogue (112 entries)

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: enabled
hu: engedélyezett

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Private
hu: Rejtett

en: Type
hu: Típus

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Last updated
hu: Legutóbb frissítve

en: Developers
hu: Fejlesztők

en: updated
hu: frissült

en: created
hu: létrehozva

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Required
hu: Szükséges

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: View
hu: Megtekintés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Display mode
hu: Megjelenítés módja

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: Never
hu: Soha

en: Custom
hu: Egyéni

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Field name
hu: Mező neve

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: Filter by
hu: Szűrés e szerint:

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Members
hu: Tagok

en: General
hu: Általános

en: Callback URL
hu: Visszahívási URL

en: Role
hu: Szerepkör

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Pattern
hu: Minta

en: Level
hu: Szint

en: Expires
hu: Lejár

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: create
hu: létrehozás

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Error handling
hu: Hibakezelés

en: update
hu: frissítés

en: The changes have been saved.
hu: A változások mentése megtörtént.

en: @time ago
hu: @time

en: Expired
hu: Lejárt

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Available tokens
hu: Elérhető vezérjelek

en: Team
hu: Csapat

en: Teams
hu: Csapatok

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Changed
hu: Módosítva

en: configuration
hu: beállítás

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Connection timeout
hu: Kapcsolat időtúllépés

en: Test connection
hu: Kapcsolat tesztelése

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Add members
hu: Tagok hozzáadása

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Synchronization
hu: Összehangolás

en: The update has encountered an error.
hu: A frissítés során hiba történt.

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Hide
hu: Elrejtés

en: pending
hu: függőben

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Organization
hu: Szervezet

en: Alias
hu: Álnév

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Member
hu: Tag

en: Formatter
hu: Formázó

en: Save permissions
hu: Jogosultságok mentése

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Show details
hu: Részletek mutatása

en: Attribute name
hu: Tulajdonság neve

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Analytics
hu: Elemzés

en: Environments
hu: Környezetek

en: Filter settings
hu: Szűrő beállításai

en: Restrict to the selected roles
hu: Korlátozás a kiválasztott szerepkörökre

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Developer settings
hu: Fejlesztői beállítások

en: View mode
hu: Nézetmód

en: @type field.
hu: @type mező.

en: Create @type
hu: @type létrehozása

en: Your first name.
hu: Keresztnév.

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: View user
hu: Felhasználó megtekintése

en: Saved the %label @entity-type.
hu: %label @entity-type elmentve.

en: Hide details
hu: Részletek elrejtése

en: Include the anonymous user in the matched entities.
hu: Névtelen felhasználó belefoglalása az illeszkedő entitásokba.

en: @type field. Also known as %labels.
hu: @type mező. %labels néven is ismert.

en: Add @entity-type
hu: @entity-type hozzáadása

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.

en: developer
hu: fejlesztő

en: developers
hu: fejlesztők
