Apigee Edge (8.x-1.13) - en to cy translation catalogue (45 entries)

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Type
cy: Math

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Last updated
cy: Diweddarwyd diwethaf

en: updated
cy: wedi ei ddiweddaru

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: - None -
cy: - Dim -

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: View
cy: Gweld

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau uwch

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Never
cy: Byth

en: Custom
cy: Addasu

en: Visibility
cy: Gwelededd

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: General
cy: Cyffredinol

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: update
cy: diweddaru

en: The changes have been saved.
cy: Mae'r newidiadau wedi cael eu cadw.

en: @time ago
cy: @time yn ôl

en: Permissions
cy: Hawliau

en: Apply
cy: Ceisio

en: The update has encountered an error.
cy: Mae'r diweddariad wedi dod ar draws gwall.

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Hide
cy: Cuddio

en: Alias
cy: Arallenw

en: Save permissions
cy: Cadw hawliau

en: Error message
cy: Neges wall

en: Display type
cy: Dangos math
