Apigee (8.x-1.2) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Private
fr: Privé

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Developers
fr: Développeurs

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: Edit
fr: Modifier

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Required
fr: Requis

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Never
fr: Jamais

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Members
fr: Membres

en: General
fr: Général

en: Callback URL
fr: URL de la procédure de rappel (callback)

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Pattern
fr: Motif

en: Expires
fr: Expire

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: create
fr: créer

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Show
fr: Afficher

en: Error handling
fr: Gestion des erreurs

en: Message count
fr: Nombre de messages

en: update
fr: mettre à jour

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: Permissions
fr: Droits

en: Changed
fr: Modifié

en: Developer
fr: Dévelopeur

en: Connection timeout
fr: Dépassement du temps de connexion imparti

en: Connection settings
fr: Paramètres de connexion

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: Permission
fr: Droit

en: Hide
fr: Masquer

en: pending
fr: en attente

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Organization
fr: Organisation

en: Machine name
fr: Nom système

en: Member
fr: Membre

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Show details
fr: Montrer les détails

en: Attribute name
fr: Nom de l'attribut

en: Registration
fr: Inscription

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Credentials
fr: Accréditation

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Internal
fr: Interne

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: Apps
fr: Applications

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: revoked
fr: révoqué(e)

en: Create @type
fr: Créer @type

en: Send request
fr: Envoyer la demande

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Administer @type
fr: Administrer @type

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le(a) @entity-type %label ?

en: Saved the %label @entity-type.
fr: Le/la @entity-type %label a été enregistré(e).

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: View any @type
fr: Voir n'importe quel @type

en: Delete any @type
fr: Supprimer n'importe quel @type

en: Include the anonymous user in the matched entities.
fr: Inclure l'utilisateur anonyme dans les entités correspondantes.

en: @label @entity_type
fr: @entity_type @label

en: Add @entity-type
fr: Ajouter @entity-type

en: Update any @type
fr: Mettre à jour n'importe quel @type

en: There are no members yet.
fr: Il n'y a pas encore de membres.
