Apigee Edge (8.x-1.22) - en to uk translation catalogue (153 entries)

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enabled
uk: увімкнено

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Private
uk: Приватне

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: disabled
uk: вимкнено

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Developers
uk: Розробники

en: updated
uk: оновлено

en: created
uk: створений

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Display mode
uk: Режим відображення

en: User
uk: Користувач

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: Never
uk: Ніколи

en: Custom
uk: Власний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Field name
uk: Назва поля

en: N/A
uk: Н/Д

en: Caching
uk: Кешування

en: Desc
uk: Спад

en: Filter by
uk: Фільтрувати за

en: Owner
uk: Власник

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Internal name
uk: Внутрішнє ім'я

en: Members
uk: Учасники

en: General
uk: Загальне

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Invitations
uk: Запрошення

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Level
uk: Рівень

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Revoke
uk: Відкликати

en: Metrics
uk: Метрика

en: Expiry
uk: Закінчується

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: create
uk: створення

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: Declined
uk: Відмовлене

en: Error handling
uk: Управління помилками

en: Message count
uk: Лічильник повідомлень

en: update
uk: оновити

en: Accept
uk: Прийняти

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: @time ago
uk: @time тому

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Expired
uk: Термін дії вичерпано

en: Display name
uk: Назва

en: Available tokens
uk: Доступні замінники

en: Team
uk: Команда

en: Teams
uk: Команди

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: configuration
uk: Конфігурація

en: Environment
uk: Середовище

en: Developer
uk: Розробник

en: Connection timeout
uk: Час з'єднання вичерпався

en: Test connection
uk: Перевірити з'єднання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Simple
uk: Просте

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: Debug
uk: Зневадження

en: Permission
uk: Повноваження

en: Resend invitation
uk: Вислати запрошення знову

en: Date range
uk: Період часу

en: pending
uk: очікує

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Organization
uk: Організація

en: Alias
uk: Синонім

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Resend
uk: Надіслати ще раз

en: Member
uk: Учасник

en: Formatter
uk: Форматер

en: Decline
uk: Відхилити

en: Save permissions
uk: Зберегти повноваження

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Show debug messages.
uk: Показувати відладочні повідомлення.

en: Show details
uk: Показати подробиці

en: Attribute name
uk: Назва властивості

en: Registration
uk: Реєстрація

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Analytics
uk: Аналітика

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Filter settings
uk: Налаштування фільтру

en: Authentication type
uk: Тип автентифікації

en: Select date
uk: Обрати дату

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Restrict to the selected roles
uk: Обмежувати лише за вибраними ролями

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Add key
uk: Додати клавішу

en: Warnings
uk: Попередження

en: Request timeout
uk: Час очікування запиту

en: Apps
uk: Програми

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Asc
uk: Зрост

en: Team name
uk: Назва команди

en: Master
uk: Головне

en: Invite members
uk: Запросити учасників

en: revoked
uk: відкликано

en: App
uk: Програма

en: @type field.
uk: Поле @type.

en: Create @type
uk: Створити @type

en: Client secret
uk: Пароль клієнта

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Administer @type
uk: Адміністрування типу @type

en: Invitation
uk: Запрошення

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %label @entity-type?

en: Saved the %label @entity-type.
uk: Збережено @entity-type %label.

en: Issued
uk: Випущено

en: View any @type
uk: Перегляд будь-якого типу @type

en: Delete any @type
uk: Видалення будь-якого типу @type

en: Include the anonymous user in the matched entities.
uk: Додавати анонімного користувача в сутностях, що відповідають.

en: @type field. Also known as %labels.
uk: Поле @type. Також відоме як %labels.

en: Add @entity-type
uk: Додати тип сутності @entity-type

en: Update any @type
uk: Оновлення будь-якого типу @type

en: Unchanged @entity_type
uk: Незмінений тип сутності @entity_type

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Validation error message
uk: Повідомлення про помилку перевірки

en: After deleting a @entity_type
uk: Після видалення @entity_type

en: After saving a new @entity_type
uk: Після збереження нового типу сутності @entity_type

en: After updating a @entity_type
uk: Після оновлення типу сутності @entity_type
