Apigee (8.x-1.23) - en to id translation catalogue (84 entries)

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Last updated
id: Update terakhir

en: updated
id: diperbarui

en: Date
id: Tanggal

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Client ID
id: ID Klien

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: N/A
id: T/T

en: Caching
id: Penembolokan

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Owner
id: Pemilik

en: Recipient
id: Penerima

en: Members
id: Anggota

en: General
id: Umum

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Pattern
id: Pola

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: create
id: buat

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Pending
id: Tertunda

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: Permission
id: Kewenangan

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Formatter
id: Pengformat

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Attribute name
id: Nama atribut

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Credentials
id: Kredensial

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Restrict to the selected roles
id: Batasi pada peran yang dipilih

en: Warnings
id: Peringatan

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: @type field.
id: Bidang @type.

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Saved the %label @entity-type.
id: Menyimpan %label @entity-type.

en: Include the anonymous user in the matched entities.
id: Sertakan pengguna anonim dalam entitas yang cocok.

en: @type field. Also known as %labels.
id: Bidang @type. Juga dikenal sebagai %labels.

en: Add @entity-type
id: Tambah @entity-type

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
