Apigee (8.x-1.3) - en to it translation catalogue (71 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: updated
it: aggiornato

en: created
it: Creato

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Required
it: Obbligatorio

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Never
it: Mai

en: Custom
it: Personalizzato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Field name
it: Nome del campo

en: N/A
it: N/D

en: Filter by
it: Filtra per

en: Owner
it: Proprietario

en: General
it: Generale

en: Role
it: Ruolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Pattern
it: Modello

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Show
it: Mostra

en: update
it: aggiorna

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: @time ago
it: @time fa

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Permissions
it: Permessi

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: Add members
it: Aggiungi mebri

en: Simple
it: Semplice

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: Permission
it: Permesso

en: Hide
it: Nascondi

en: pending
it: in attesa

en: Administrator
it: Amministratore

en: Organization
it: Organizzazione

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Formatter
it: Formattatore

en: Save permissions
it: Salva i permessi

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Registration
it: Registrazione

en: Analytics
it: Analisi

en: Filter settings
it: Impostazioni del filtro

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Saved the %label @entity-type.
it: Salvato @entity-type %label.

en: Include the anonymous user in the matched entities.
it: Includere l'utente anonimo nelle entità corrispondenti.

en: Add @entity-type
it: Aggiungere @entity-type
