Apigee Edge (8.x-1.4) - en to nl translation catalogue (95 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Developers
nl: Ontwikkelaars

en: updated
nl: bijgewerkt

en: created
nl: aangemaakt

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Required
nl: Verplicht

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Client ID
nl: Klant-ID

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Field name
nl: Veldnaam

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Filter by
nl: Filteren op

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Members
nl: Leden

en: General
nl: Algemeen

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Pattern
nl: Patroon

en: Expires
nl: Vervalt

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: create
nl: aanmaken

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Show
nl: Weergeven

en: update
nl: bijwerken

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Expired
nl: Vervallen

en: Available tokens
nl: Beschikbare tokens

en: Team
nl: Ploeg

en: Teams
nl: Ploegen

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: configuration
nl: configuratie

en: Connection timeout
nl: Connectie-timeout

en: Test connection
nl: Verbinding testen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Add members
nl: Leden toevoegen

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Hide
nl: Verbergen

en: pending
nl: in wachtrij

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Organization
nl: Organisatie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Member
nl: Lid

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: Save permissions
nl: Toegangsrechten opslaan

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Show details
nl: Toon details

en: Attribute name
nl: Attribuutnaam

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Environments
nl: Omgevingen

en: Credentials
nl: Referenties

en: Filter settings
nl: Filterinstellingen

en: Internal
nl: Interne

en: Restrict to the selected roles
nl: Tot de geselecteerde rollen beperken

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Developer settings
nl: Ontwikkelaarinstellingen

en: Create @type
nl: @type aanmaken

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Administer @type
nl: @type beheren

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
nl: Weet u zeker dat u het @entity-type %label wilt verwijderen?

en: Saved the %label @entity-type.
nl: @entity-type %label opgeslagen.

en: Hide details
nl: Details verbergen

en: View any @type
nl: Elk @type bekijken

en: Delete any @type
nl: Elk @type verwijderen

en: Include the anonymous user in the matched entities.
nl: De anonieme gebruiker opnemen in de overeenkomende entiteiten.

en: Add @entity-type
nl: @entity-type toevoegen

en: Update any @type
nl: Elk @type bijwerken
